Katolický týdeník č.51-52

Z vydání doporučujeme...

 

vrsek

 

Co proroci říkali o Mesiáši

Starý zákon a jeho proroci předpovídali příchod Mesiáše. A židovský národ jej očekával (a dodnes očekává). Jaké přísliby zaznívaly? A jak je naplnilo malé dítě narozené v betlémské stáji? Naděje Božího lidu, vyjádřená těmito slovy proroka Izajáše, byla od nepaměti zdrojem síly a útěchy v časech soužení. I v časech nejtemnější noci směli věřící vyhlížet úsvit nového dne. Směli se spolehnout, že Bůh zasáhne, zastane se svého lidu, odvrátí zkázu.

Číst dál

 

Hodinář od sv. Ignáce a Jakuba

V Jihlavě odbíjejí hodiny. Nejdřív na radnici. Po nich se přidají ty nad nově opraveným průčelím z kostela sv. Ignáce. A jakmile dozní, spustí se vyzvánění z věže od sv. Jakuba. Stará se o ně šestnáctiletý hodinář. Stmívá se. Nad hlavami adventních trhovců, jejich zákazníků a bruslařů na kluzišti největšího jihlavského náměstí odbíjejí hodiny. Nejdřív na radnici. Po nich se přidají ty nad nově opraveným průčelím z kostela sv. Ignáce. A jakmile dozní, spustí se vyzvánění z věže od sv. Jakuba.

Číst dál

 

I v Texasu zpíváme české koledy

Málokterý kněz ze zahraničí se vrací na Moravu tak často jako on. P. STEPHENA NESRSTU z amerického Texasu spojují s církví v Česku nejen jeho předkové, ale také přátelství s desítkami kněží, kteří se díky němu dostali na zkušenou do zámoří. Už vaše příjmení zní česky. Mají to tak i další lidé u vás ve farnosti? Ano. Jsem farářem při kostele Nejsvětější Trojice v Cornhillu v Texasu, která je historicky česko-německá. Založili ji moravští přistěhovalci v 80. letech 19. století.

Číst dál

 

Inspirace z klášterních kuchyní

Do klášterní kuchyně pronikne málokdo. Tři novinky však umožňují do nich nejen nahlédnout, ale některé recepty si rovnou vyzkoušet. Královéhradecké biskupství připravilo už na letošní rok stolní kalendář, kde jednotlivé řehole představují svá oblíbená jídla. Ve spolupráci s TV Noe pak vznikl zatím sedmidílný seriál S chutí přes práh. Televize vysílá premiérový díl každý měsíc, celá série je pak v archivu na webu.

Číst dál

 

Téma: Osamělost

Bydlet daleko od příbuzných nemusí znamenat ztrátu blízkosti, říká psycholožka Lenka Šulová z Univerzity Karlovy. Vysvětluje také, proč se prarodiče s vnuky potřebují navzájem. Jak je na tom dnešní doba se svým životním stylem v otázce mezigeneračního soužití ve srovnání s minulostí? Podívejme se třeba na situaci v 19. století, tam bylo rodinné soužití povětšinou třígenerační – a to jak ve městě, tak na venkově.

Číst dál

 

spodek

 

Připravujeme: TŘÍKRÁLOVÁ SBÍRKA

Se začátkem nového roku odstartuje také tradiční koleda. Kde všude pomáhá, představí Charita ve speciální příloze.

 

Více v digitální verzi KT s nově upravenou a čtenářsky přívětivou grafikou. K dispozici je na adrese katyd.cirkev.cz. Lze jej číst z počítačů, tabletů i mobilních telefonů. Digitální KT je součástí portálu Církev.cz – společného projektu ČBK, Katolického týdeníku a Karmelitánského nakladatelství.