Katolický týdeník č.50

Z vydání doporučujeme...

 

vrsek

 

Betlémské světlo už je v Česku

V Brně na hlavním nádraží přivítal minulou sobotu betlémský symbol Kristova narození spolu se skauty biskup Pavel Konzbul. S osmiminutovým zpožděním přijíždí ve 20.44 z Vídně rychlík RJ 372 Vindobona. Cestu z Betléma do Rakouska předtím plamínek v lucerně absolvoval letecky. Rakouští skauti jej předali jednotlivým národním delegacím 9. prosince v Linci při ekumenické bohoslužbě v chrámu Neposkvrněného Početí Panny Marie v centru města.

Číst dál

 

Téma: O víře srozumitelně

Umíme mluvit o naší víře srozumitelně? A co si za našimi slovy může představit člověk, který nevyrostl v křesťanské tradici a slova jako hřích, milost či spása jsou pro něj „španělskou vesnicí“. Co to znamená? Popsal bych to těmito čtyřmi slovy. Překvapivá pozornost. Přestav si, že by ses rád setkal s nějakou velkou osobností. Rád bys toho člověka někde alespoň potkal. Ale říkáš si, jestli by měl vůbec čas a chuť věnovat ti pozornost a dát se s tebou do řeči.

Číst dál

 

Bratři Ebenové opět v přehrávači

Co my víme se jmenuje nové, už šesté album Bratří Ebenů, které vychází po devítileté odmlce. Když si zajdete na Bratry Ebeny na koncert, možná vás pobaví vtip Marka Ebena, že kytarista Pavel Skála mění barvu svého nástroje podle liturgické doby. O svatodušních svátcích má prý kytaru červenou, v postní době fialovou a v liturgickém mezidobí zelenou.

Číst dál

 

Doma: Hovory u jesliček

Mnohdy nás i ti, kteří do kostela běžně nezavítají, překvapí otázkami po smyslu betlémského obrazu. Jak odpovídat? Zeptali jsme se několika lidí včetně duchovních a katechetů, kteří s tím mají zkušenosti. Již 12. rokem dobrovolníci z Římskokatolické farnosti sv. Filipa a Jakuba ve Zlíně připravují ve vánoční době Živý betlém. Příběh o narození Ježíše Krista, kdy jednotlivé biblické postavy ztvární ochotníci z farnosti, je už od loňského roku rovněž součástí Povánočního programu Adventního Zlína.

Číst dál

 

Jihočeské betlémy ve Vatikánu

Před 800 lety vytvořil sv. František z Assisi v italském Grecciu první betlém. Výročí připomíná výstava betlémů z celého světa i jesličky pod vánočním stromem na Svatopetrském náměstí. Tento betlém vznikl právě v oblasti Greccia, kde sv. František o Vánocích 1223 vyobrazil scénu Kristova narození s živými lidmi i zvířaty. Chtěl tak s přítomnými sdílet svůj osobní prožitek ze Svaté země, jak připomněl papež při sobotním setkání se zástupci regionů, které věnovaly do Vatikánu vánoční výzdobu.

Číst dál

 

spodek

 

Připravujeme: VÁNOČNÍ SPECIÁL

Pavel Hošek přiblíží, kde a jak Starý zákon přislibuje Mesiáše. S šestnáctiletým hodinářem vystoupáme k hodinovým strojům dvou jihlavských chrámů. Ohlédneme se za rokem bez Benedikta XVI. Necháme se inspirovat v kuchyních klášterů.

 

Více v digitální verzi KT s nově upravenou a čtenářsky přívětivou grafikou. K dispozici je na adrese katyd.cirkev.cz. Lze jej číst z počítačů, tabletů i mobilních telefonů. Digitální KT je součástí portálu Církev.cz – společného projektu ČBK, Katolického týdeníku a Karmelitánského nakladatelství.