Katolický týdeník č.46

Z vydání doporučujeme...

 

vrsek

 

O každém dokázal říct dobré slovo

Zemřel Karel Schwarzenberg, politik evropského formátu a výrazná osobnost veřejného života. Ohlédnutí nabízí také historik Jaroslav Šebek. Na svátek sv. Martina, v sobotu 11. listopadu, zemřel ve Vídni po delší hospitalizaci ve věku 85 let Karel Schwarzenberg, hlava starobylého šlechtického rodu a jedna z nejvýraznějších osobností české polistopadové politiky.

Číst dál

 

Adopce na dálku pomáhá 30 let

Nejdéle fungujícím českým rozvojovým projektem v zahraničí se letoškem stala Adopce na dálku. Za tři dekády – počínaje rokem 1993 – zaplatili čeští dárci vzdělání více než 36 tisícům nejchudších dětí. Právě před třiceti lety podpořila Arcidiecézní charita Praha díky spolupráci s nenápadnou indickou řeholnicí Marií Goretti první stovku dětí ze slumů v Kalkatě.

Číst dál

 

Téma: Česko jako varhanní velmoc

Vzhledem k naší velikosti jsme zemí s rekordním počtem varhan. Jak se o ně staráme? A umíme na ně hrát? Jejich prapradědečkem byly před několika tisíciletími jednoduché dudy, jejich pradědečka poháněl vodní sloupec, dědeček hrál ve starém Římě při popravách křesťanů. A dnes jsou varhany synonymem duchovní hudby a najdeme je takřka v každém kostele.

Číst dál

 

Nevěřím, že věda říká všechno

„Redukovat svět jen na fyziku a chemii je jako říci, že Rembrandtův obraz jsou jen molekuly barvy na plátně,“ říká v rozhovoru proslulý irský matematik a křesťanský apologeta John Lennox. Co jste cítil, když jste dozvěděl, že tuto cenu dostanete? Václava Havla jsem obdivoval, hodně jsem ho četl, než jsem tuto cenu dostal. Oni to nevěděli a to byla velmi milá náhoda. Takže jsem byl potěšen a velmi překvapen, že si na mě vzpomněli. Je to pro mě pořád trochu záhada.

Číst dál

 

Tisícero projevů něhy

Blízký vztah k druhým stojí na kamenech intimity. Tu často vnímáme jen ve spojitosti se sexualitou. Ale jejím základem je hlavně důvěrnost, souznění, touha porozumět druhému. „Intimita jako součást vztahování se k druhým v sobě zahrnuje všechny roviny člověka – rovinu duševní, duchovní i fyzickou. Pokud se manželům daří prožívat intimitu ve všech jejích rovinách, daří se i jejich manželství.

Číst dál

 

spodek

 

Připravujeme: ŠETRNOST

Představíme šetrnost jako životní styl, k němuž vybízí papež František. Nabídneme praktické tipy, jak pečovat nejen o prostředí kolem sebe, ale také o své zdraví.

 

Více v digitální verzi KT s nově upravenou a čtenářsky přívětivou grafikou. K dispozici je na adrese katyd.cirkev.cz. Lze jej číst z počítačů, tabletů i mobilních telefonů. Digitální KT je součástí portálu Církev.cz – společného projektu ČBK, Katolického týdeníku a Karmelitánského nakladatelství.