Změna Letního času na Zimní
Připomínáme, že v noci ze soboty 28.10.2023 na neděli 29.10.2023 končí letní čas. V neděli o třetí hodině ranní letního času se posunou ručičky hodin na druhou hodinu středoevropského času.
Opravdový zimní čas, tedy sezónně posunutý v zimním období oproti standardnímu času, u nás ale rovněž krátce existoval. Bylo to v roce 1946, kdy byl tedy rozdíl mezi letním a zimním časem dvě hodiny.
Střídání času by mělo v Evropské unii skončit. V roce 2018 proběhla v rámci evropských zemí anketa, ve které se 84 % ze 4,6 milionu respondentů vyjádřilo, že jim střídání vadí. Evropská komise proto poslala do Evropského parlamentu a Rady návrh na jeho zrušení. Po celý rok by pak mohl platit jeden čas.

Proč se mění čas
Střídání času bylo zavedeno především za účelem úspory elektrické energie. Díky posunu je denní světlo k dispozici déle po dobu běžné denní aktivity člověka a tudíž je o to snížena potřeba svítit světlem umělým. Toto přizpůsobení má pozitivní vliv i na psychiku člověka a jeho biologický rytmus, ovšem samotný proces posunu času se projevuje negativně.
Letní čas byl poprvé zaváděn v období první světové války. Elektřina byla v té době drahá a nedostatková a když slunce svítilo i později do večera, dosáhlo se významné energetické úspory.
Na území dnešního Česka se s letním časem poprvé začalo za Rakouska-Uherska, později byl ale zrušen a následně opět na pár let zaveden. Naposledy byl letní čas zaveden v roce 1979 v rámci tehdejšího Československa a od té doby už se drží dodnes.