Změna Letního času na Zimní

Připomínáme, že v noci ze soboty 28.10.2023 na neděli 29.10.2023 končí letní čas. V neděli o třetí hodině ranní letního času se posunou ručičky hodin na druhou hodinu středoevropského času.

 

Opravdový zimní čas, tedy sezónně posunutý v zimním období oproti standardnímu času, u nás ale rovněž krátce existoval. Bylo to v roce 1946, kdy byl tedy rozdíl mezi letním a zimním časem dvě hodiny.

 

Střídání času by mělo v Evropské unii skončit. V roce 2018 proběhla v rámci evropských zemí anketa, ve které se 84 % ze 4,6 milionu respondentů vyjádřilo, že jim střídání vadí. Evropská komise proto poslala do Evropského parlamentu a Rady návrh na jeho zrušení. Po celý rok by pak mohl platit jeden čas.

 

zimni_cas

 

Proč se mění čas

Střídání času bylo zavedeno především za účelem úspory elektrické energie. Díky posunu je denní světlo k dispozici déle po dobu běžné denní aktivity člověka a tudíž je o to snížena potřeba svítit světlem umělým. Toto přizpůsobení má pozitivní vliv i na psychiku člověka a jeho biologický rytmus, ovšem samotný proces posunu času se projevuje negativně.

 

Letní čas byl poprvé zaváděn v období první světové války. Elektřina byla v té době drahá a nedostatková a když slunce svítilo i později do večera, dosáhlo se významné energetické úspory.

 

Na území dnešního Česka se s letním časem poprvé začalo za Rakouska-Uherska, později byl ale zrušen a následně opět na pár let zaveden. Naposledy byl letní čas zaveden v roce 1979 v rámci tehdejšího Československa a od té doby už se drží dodnes.