Katolický týdeník č.45

Z vydání doporučujeme...

 

vrsek

 

Aby zavládl mír ve Svaté zemi

Ve válce Izraelců s teroristy z Hamásu každý den přibývají oběti i mezi civilisty. Následky bojů trpí v Pásmu Gazy také křesťané. K zastavení palby vyzývá papež, za mír se modlí i věřící v Česku. Se „zvláštním zřetelem na oběti probíhající války“ se v Jeruzalémě modlili františkáni z Kustodie Svaté země při vzpomínce na všechny věrné zemřelé. Navštívili také farní hřbitov na hoře Sión, kde požehnali hroby.

Číst dál

 

Bude záležet na všech

Jaké inspirace ze synodálního shromáždění si může odnést církev v Česku? Hovořili jsme o tom s pražským pomocným biskupem ZDENKEM WASSERBAUEREM, který zastupoval na synodě české a moravské diecéze a po návratu z Říma se setkal s novináři. Potkával jste zástupce církve z celého světa. Jaké to bylo? Především modlitební. Začali jsme duchovními cvičeními a veškeré jednání – na plénu i ve skupinkách – bylo prokládáno tichem určeným pro modlitbu.

Číst dál

 

Zpověď, nebo psychoterapie?

Péče o duševní zdraví a spiritualita mají mnoho společných bodů. Přesto se mezi věřícími o psychoterapii udržuje řada mýtů. Někdy slýchávám tvrzení typu „psychoterapeut je jen moderním knězem pro nevěřící“ nebo „proč bych měl chodit na psychoterapii, když chodívám ke zpovědi?“.

Číst dál

 

S vojákem ve jménu Páně

11. listopadu slaví svátek sv. Martin. Na obrázcích Josefa Lady „zaléhal jeho bílý kůň celý dvůr“. Dnes spíš vyjíždí se svým jezdcem do ulic měst a obcí a zve malé i velké do průvodu se světly, která rozsvěcují listopadovou podvečerní temnotu. A symbolika je to silná a lákavá i pro sousedy, kteří do kostela obvykle nechodí. Při pořádání svatomartinských veselic navíc nacházejí společnou řeč obec, škola, spolky i farnost.

Číst dál

 

Předat štafetu dětem

Přibližně 7 000 dětí z 84 zemí přijelo do Říma na pozvání papeže. Dvoudenní program se zaměřil na lidské bratrství a odpovědnost za životní prostředí. Děti se seznamovaly od neděle, kdy v římské bazilice svatých apoštolů viděly dokumentární film o životním prostředí Země pro všechny a Františkův svět.

Číst dál

 

spodek

 

Připravujeme: VARHANNÍ VELMOC

Vzhledem k naší velikosti jsme zemí s rekordním počtem varhan. Jak se o ně staráme? A umíme na ně hrát? Podívejte se s námi za nejzajímavějšími nástroji i do varhanické školy.

 

Více v digitální verzi KT s nově upravenou a čtenářsky přívětivou grafikou. K dispozici je na adrese katyd.cirkev.cz. Lze jej číst z počítačů, tabletů i mobilních telefonů. Digitální KT je součástí portálu Církev.cz – společného projektu ČBK, Katolického týdeníku a Karmelitánského nakladatelství.