Katolický týdeník č.40

Z vydání doporučujeme...

 

vrsek

 

Za sv. Václavem i do Vatikánu

Mší sv. ve vatikánské bazilice, procesím k tamnímu oltáři sv. Václava s modlitbou za vlast a zpěvem svatováclavského chorálu uctili patrona české země v den jeho slavnosti krajané v Římě. „Pouť do Věčného města jsme plánovali déle než tři roky, ale odsouvali jsme ji kvůli covidu. Když jsme hledali termín, napadlo nás přijet na pouť k oltáři sv. Václava,“ přiblížil pro KT P. Vítězslav Řehulka, farář z Ostravy-Zábřeha.

Číst dál

 

S čím odjíždíte na synodu?

Ve Vatikánu začíná generální shromáždění biskupské synody. Zeptali jsme se několika účastníků, co očekávají a v čem vidí svou roli. Ekumenické vigilie před zahájením synody se zúčastnili reprezentanti mnoha křesťanských církví. Očekávám setkání s univerzální církví, která vkročila do třetího tisíciletí; s církví, která je tělem Kristovým a jejíž hlavou je sám náš božský Učitel; s církví, která má stále stejné a neměnné poslání...

Číst dál

 

Quo vadis, křesťanské Slovensko?

Slovensko má za sebou mimořádně vyhrocenou kampaň, které se nevyhnuly ani vulgarity a násilí. Příští týdny ukážou, zda se společnost dokáže vůbec na něčem shodnout. Na svátek sv. Václava, patrona českých zemí, skončila na Slovensku volební kampaň před předčasnými parlamentními volbami. Jaká byla?

Číst dál

 

Severní Čechy nejsou beznadějné

Litoměřický biskup Jan Baxant letos oslavil půl století kněžství, 4. října to bude patnáct let od jmenování biskupem a 8. října slaví „přelomové“ pětasedmdesátiny. „Je krásné, když víte, že se za vás celá diecéze modlí,“ říká biskup Jan Baxant. To je hned několik příležitostí k bilancování.

Číst dál

 

Malí formují celé společenství

Dělit při mši svaté program pro děti a dospělé, aby z toho obě skupiny „něco měly“, nikdo „nerušil ani „nebyl rušen“, anebo je ponechat pohromadě? Na výhody a nevýhody obou přístupů jsme se ptali zkušených katechetek a farářů. „Určitě je důležité, aby měly děti v kostelech své místo a svůj program, aby nebyly vnímány při mši svaté jako přívažek. Protože kdo bude církev tvořit, až z ní odejdou dnešní babičky?“ táže se dlouholetá katechetka Václava Smejová z farnosti při kostele sv. Bartoloměje ve Frýdlantu nad Ostravicí.

Číst dál

 

spodek

 

Připravujeme: PRÁZDNÉ HNÍZDO

Tisíce studentů odjíždějí od rodičů do univerzitních měst. Je to malý nácvik situace, která přijde za pár let: odejdou ze společné domácnosti žít svůj život.

 

Více v digitální verzi KT s nově upravenou a čtenářsky přívětivou grafikou. K dispozici je na adrese katyd.cirkev.cz. Lze jej číst z počítačů, tabletů i mobilních telefonů. Digitální KT je součástí portálu Církev.cz – společného projektu ČBK, Katolického týdeníku a Karmelitánského nakladatelství.