Katolický týdeník č. 37

Z vydání doporučujeme...

 

vrsek

 

Ulmovi, svědkové víry

Poprvé v historii církev blahořečila celou rodinu – Poláky Józefa a Wiktorii Ulmovy a jejich sedm dětí, včetně sotva narozeného miminka. Do Markowé poblíž Přemyšlu připutovalo minulou neděli na beatifikační slavnost třicet tisíc poutníků – včetně stovky biskupů z Polska i zahraničí, polského prezidenta i premiéra, prefekta Dikasteria pro svatořečení kardinála Marcella Semerara i vrchního polského rabína Michaela Schudricha.

Číst dál

 

Téma: církevní školství

Církevní školství si za více než 30 let v Česku vybudovalo respektovanou pozici. Jaký přínos má pro celý vzdělávací systém? Není jich zase tak málo – takový dojem může vyvolat kompletní seznam církevních škol. Má asi 160 položek a kromě mateřských, základních, středních, speciálních a vyšších odborných škol zahrnuje také další školská zařízení, typicky třeba salesiánská střediska volného času.

Číst dál

 

Dílo boromejek pod Petřínem

V srdci Prahy, pod vrchem Petřína, v údolí pod premonstrátským klášterem na Strahově a ve stínu Hradčan stojí Nemocnice milosrdných sester sv. Karla Boromejského. 1. října to bude 30 let, kdy se vrátila do rukou kongregace. V té době byla nemocnice fakultní a provozoval ji stát, slavnostní předání proto proběhlo v posluchárně mediků. „Seděli tam se mnou vedoucí pracovníci nemocnice a personál.

Číst dál

 

Pravdivost ve všech situacích

Otta Bednářová zemřela 5. září v 96 letech. Novinářka, chartistka a představitelka VONS je více než symbolem odcházejícího disentu. Poslední období přineslo smutné zprávy v odchodu hned několika výrazných žen spojených s disentem a osobní odvahou před rokem 1989. Jména jako Dana Němcová, Juliana Jirousová a naposled i Otta Bednářová.

Číst dál

 

V Laudato si’ jsem našla poklad

Lenka Bakalová vytvořila databázi dětských aktivit, které vycházejí z encykliky Laudato si’. I péče o záhonky může vnášet do světa kus naděje, říká katechetka s přírodovědným vzděláním v rozhovoru pro KT. Kdy vám začala ležet péče o stvoření na srdci? Myslím, že lásku k přírodě mám v genech, protože rodiny obou mých rodičů pocházejí z Beskyd. Prarodiče měli malé hospodářství a vždycky jsme jim pomáhali se zvířaty.

Číst dál

 

spodek

 

Připravujeme: CENTRA ŽIVOTA MLÁDEŽE

Zažít společenství mladých lidí. Setkat se o víkendu, a třeba i na několik dní společně s knězem. Tak začínala a dodnes fungují Diecézní centra života mládeže, která vznikala před 30 lety.

 

Více v digitální verzi KT s nově upravenou a čtenářsky přívětivou grafikou. K dispozici je na adrese katyd.cirkev.cz. Lze jej číst z počítačů, tabletů i mobilních telefonů. Digitální KT je součástí portálu Církev.cz – společného projektu ČBK, Katolického týdeníku a Karmelitánského nakladatelství.