Květná neděle

Na květnou neděli si připomínáme den, kdy Pán Ježíš slavně přijel do Jeruzaléma. Lidé ho vítali a oslavovali. Ale také si připomínáme, že brzy na to začalo jeho velké trápení – byl zatčen a ukřižován. Šestá postní neděle se také nazývá Květná. Připomíná, že se blíží utrpení, smrt a vzkříšení Ježíše Krista. Po této neděli začíná Svatý týden a v jeho závěru končí velikonoční půst.

 

kvetna_nedele Nedělní bohoslužba má tento den zvláštní začátek – scházíme se před kostelem, kde čteme z Bible evangelium o příjezdu Pána Ježíše do Jeruzaléma a kněz nám posvětí jarní ratolesti - „kočičky“. Proč ratolesti? Protože lidé na Ježíše při vjezdu do Jeruzaléma mávali jarními výhonky palem. V kostele potom čteme "pašie" – příběh o Ježíšově utrpení a ukřižování.

 

Rozdávání posvěcených kočiček o Květné neděli připomíná věřícím Ježíšův vjezd do Jeruzaléma před jeho ukřižováním, kdy ho děti i dospělí vítali palmovými ratolestmi a provolávali králem izraelským.

 

Na památku této události světí kněz před mší svatou ratolesti a rozdává je lidu. Jelikož palmy a olivové ratolesti jsou k dispozici jen v jižních zemích, světí se v ostatních částech světa nějaké jiné zelenající se a kvetoucí ratolesti či zimostrázové větvičky, ve střední Evropě většinou vrbové proutky, které již mají kočičky.

 

Květnou nedělí začíná Svatý týden, ve východním obřadu Velký týden. Tyto dny vrcholí Zeleným čtvrtkem (20.3., Poslední večeře), Velkým pátkem (Ježíšovo umučení a smrt), Bílou sobotou a Velikonoční nedělí, která radostně oznamuje Kristovo vítězství nad smrtí.

 

Liturgická barva je červená. Je to barva krve a ohně, kterou se připomíná umučení Ježíše Krista, Duch Svatý a mučedníci.

 

Připomeňme, že i předcházející 5. postní neděle má také svůj charakteristický název, a to Smrtná. V kostelech se, jako projev smutku, zahalovaly kříže (v mnohých chrámech i dodnes)  – tato tradice zřejmě pochází až ze starokřesťanských počátků života církve. Jako Smrtná neděle se tento den označuje i proto, že právě tehdy patřilo k lidovým tradicím vynášení smrtky (Morany, Mořeny), jež symbolizovalo konec zimy a počátek jara.

 

Květná neděle - pro děti

 

Vyrobte si Pána Ježíše přijíždějícího na oslíkovi 

Pro ty, kdo rádi něco vyrábějí, jsme připravili vystřihovánku Ježíše vjíždějícího do Jeruzaléma na oslíkovi:

 

Pomůcky:

 

  • vytisknutá šablona s oslíkem a postavou sedícího Ježíše (nejlépe na polokartonu, ale stačí i obyčejný papír do tiskárny)
  • pastelky, voskovky nebo jiné barvy
  • lepidlo
  • nůžky
  • 3 kolíčky na prádlo, nejlépe dřevěné

 

jezis-na-osliku Obrázky oslíka a Ježíše nejdříve vybarvíme a poté vystřihneme. Přední a zadní díl oslíka slepíme k sobě a přiděláme nohy z kolíčků (kolíčky je také možné nabarvit stejnou barvou jako tělo oslíka). Třetí kolíček namažeme lepidlem nejdříve z jedné strany a připevníme postavu Ježíše zepředu – tak, aby kolíček nikde nepřesahoval. Poté kolíček namažeme lepidlem i z druhé strany a nalepíme zadní část Ježíšovy postavy. Obě části napřažené ruky můžeme ještě slepit v místě prstů a dlaně.

 

Vše necháme zaschnout a poté můžeme Pána Ježíše posadit na oslíka a dát např. mezi domácí květiny na připomínku toho, jak lidé Ježíše vítali při vjezdu do Jeruzaléma ratolestmi.

 

Obyvatelé Jeruzaléma také kladli před Ježíše na zem své pláště. K oslíkovi s Ježíšem patří i šablona, na níž jsou znázorněny pláště. Tyto pláště si můžete vybarvit za sebe, ale třeba i s rodinou nebo kamarády, třeba na ně napsat i své jméno, a položit pod nebo kolem oslíka. Na plášť můžeme také napsat nebo nakreslit, za co bychom chtěli Bohu poděkovat, apod.

 

Šablony lze použít také pouze jako omalovánku – vystřihovánku. Můžete si vybarvit jen přední díl oslíka a Pána Ježíše, nalepit na papír a domalovat oslíkovi nohy, brány Jeruzaléma, lidi s ratolestmi apod. Šablony pláště můžete použít jako bylo popsáno v předchozím odstavci.

 

Šablony ke stažení:  Ježíš a oslík (GIF, 34 kB),  pláště (GIF, 34 kB)