Povzbuzení k prohloubení našeho vztahu k Pánu a pokornému přijetí života

Verze pro tiskPDF verze
Povzbuzení k prohloubení našeho vztahu k Pánu a pokornému přijetí života-image-dsc08842.jpg

Drazí přátelé, bratři a sestry,

   jak jste se již dočetli níže, bohoslužby za účasti dalších osob i v naší farnosti byly nyní do odvolání zrušeny. O to s větší důvěrou se však obracejme v našich soukromých modlitbách a rodinných společenstvích k našemu dobrému Bohu a pokud nejdeme v životě touto cestou, hledejme o to více posilu a podporu u svých nejližších. Právě v takových to situacích je důležité zažívat i duševní podporu ze strany blízkých, zařídit se dle daných bezpečnostních opatření a neděsit se toho, co již více není v našich silách ovlivnit. Epidemie a nemoce zde byli, jsou a budou i po nás. Strach na společnost doléhá zejména z toho, že je to situace, kterou nepoznala žádná žijící generace. Není to žádný trest, jak snad někteří v této době uvažují, ale vnímám to jako výzvu k pokoře a vděčnosti za život a možnosti, které jsme měli a mít budeme. Je to radikální výzva k zamyšlení a třeba i přehodnocení našich postojů. K pokornému uvědomnění si, že ač jsme moderní společností, máme mnohé vymoženosti, vždycky zde budou zákonitosti, které jsou nad člověkem a do kterých člověk nikdy nepronikne. Věříme, že tato situace se rychle překoná, ale snad v nás všech zůstane ta pokorná zkušenost, že žádná "babylonská věž", o které čteme ve SZ v Bibli, neroste až do nebe. Proto se člověk znovu musí vrátit k těm nejzákadnějším principům lidského bytí, aby mohl žít život šťatsně za všech radostných i bolestných okolností a tím je radost z maličkostí, vstřícnost k druhému, skromnost v životě a pokora k člověku vedle mě a dobrému Bohu. To jsou principy, které budou platit ve všech dobách.

   A kdybyste snad jeli v těchto dnech kolem kostela sv. Jakuba v Mn. Hradišti a bylo vám podezřelé, že se tam svítí od 17.00 - 18.00, přestože bude kostel zavřený, tak si buďte vědomi, že alespoň já, soukromě zde budu za Vás, naši farnost, město, vládní i naše městské přestavitele, vaše rodiny a drahé, sloužit každý den  mši sv. na přímluvu sv. Jakuba, sv. Rocha a sv. Anny, která po generace chránila zdejší lid a "ostrov" a jistě nás neopustí ani v tuto chvíli a vyprosí nám, aby jsme co nejdříve tuto zkoušku, jako jedno lidské společenství, překonali. Přátelé, prožívejme tyto chvíle s vnitřním klidem a povzbuzujme jeden druhého.

   Bůh nám žehnej a buďme zdrávi. Pavel

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer