Zprávy z Rádia Vaticana

Syndikovat obsah RadioVaticana.cz
RadioVaticana.cz, nejnovější články.
Aktualizace: 47 min 15 sek zpět

Církev na mušce. Nuncius volá po dialogu

47 min 15 sek zpět
Nikaragua. V této šestimilionové latinskoamerické zemi s marxistickou vládou pokračuje násilí rozpoutané proti pokojným demonstrantům před čtyřmi měsíci paravojenskými složkami, kterým  podle obecného mínění velí sám prezident Daniel Ortega. Ten rozkázal armádě, aby populistické protesty byly tvrdě potírány. Zastřeleno byl již 360 lidí.

Stíny fotbalového vítězství

47 min 15 sek zpět
Francie. Arcibiskup Dominique Lebrun, který platí za největšího odborníka na kopanou ve francouzském episkopátu, protože byl více než 13 let fotbalovým rozhodčím, komentoval vítězství francouzského týmu na mistrovství světa.

Prof. Marinelli: Ateisté mají s Turínským plátnem problém

47 min 15 sek zpět
Itálie. Katolíci nemají s Turínským plátnem problémy. Kdyby se ukázalo, že je falešné, jejich víru to nezmění. Problém s touto relikvií mají naopak nevěřící a zastánci ateismu. Pokud je totiž autentické, je obtížné zpochybnit pravdivost historických událostí ohledně Ježíše z Nazareta, včetně Jeho zmrtvýchvstání.

Ruská pravoslavná církev připomněla 100. výročí mučednictví cara Mikuláše II.

47 min 15 sek zpět
Jekatěrinburg. Posvátný synod ruské pravoslavné církve v čele s patriarchou Kirillem připomněl 100. výročí mučednictví sedmičlenné carské rodiny (16.7.) a dalších čtyřech osob (služebná, komorník, kuchař a lékař), které v tomto městě severovýchodního podhůří Uralu zavraždili bolševici. Podle patriarchy „byl ruský lid stržen vykolejeným vlakem myšlenek, idejí a mentalit, jež jsou mu cizí a přijaly podobu politických názorů, které nemají co do činění s křesťanstvím, s národními tradicemi či ruskou kulturou.“

Začal beatifikační proces Chiary Corbella Petrillo

47 min 15 sek zpět
Itálie. V Římě byl otevřen beatifikační proces 28leté matky, která před šesti lety obětovala život, aby mohla přivést na svět počaté dítě.

Premiér Conte navštívil Komunitu Sant´Egidio

18. Červenec 2018 - 23:00
Řím. Komunita Sant´Egidio sídlící v římské čtvrti Trastevere přivítala v pondělí odpoledne italského premiéra Giuseppe Conteho, který tak chtěl poukázat na význam tohoto katolického hnutí u příležitosti 50. výročí jeho založení.

Italský kněz don Pappagallo „Spravedlivým mezi národy“

18. Červenec 2018 - 23:00
Řím. Židovská obec v Římě oznámila udělení titulu „Spravedlivý mezi národy“ dalšímu italskému knězi. Jde o dona Pietra Pappagallo, který byl zastřelen ve Fosse Ardeatine u Říma německou okupační mocí v roce 1944.

V syrském Dará válka začala i skončila

18. Červenec 2018 - 23:00
Sýrie. Vatikánský deník L´Osservatore Romano zveřejnil (14.7.) zprávu o dobytí města Dará syrskou armádou. V tomto městě poblíž hranic s jordánskem se tak prakticky skončila válka, která od roku 2012 připravila o život nejméně půl milionů lidí a 13 milionů jich vyhnala z domovů.

Papež: Rozlišování je teď v módě

18. Červenec 2018 - 23:00
„Zeptal jsem se kardinála prefekta, jestli jste katolíci...Odpověď vám nepovím“, těmito slovy papež František v polovině března zahájil několikahodinový rozhovor s kněžími a seminaristy, kteří studují ve Věčném městě. „Ale jistě, řekl mi, že ano, ovšem je stále co zlepšovat!“, dodal vzápětí František před dvoutisícovým publikem, které se shromáždilo v aule Pavla VI. za doprovodu kard. Beniamina Stelly, prefekta Kongregace pro klérus

Kanonický proces s P. Tony Anatrellou SI

18. Červenec 2018 - 23:00
Paříž. Deník Italské biskupské konference Avvenire zveřejnil, že pařížský arcibiskup Michel Aupetit suspendoval (4.7.) otce Tony Anatrellu SI na dobu trvání kanonického procesu, který má prokázat, zda se tento kněz a psychoanalytik dopustil sexuálních deliktů či nikoli v rámci psychologických konzultací, které poskytoval ve své ordinaci.

Svatý otec k mládeži Malých Antil: Nelze spatřit budoucnost bez reflexe o minulosti

17. Červenec 2018 - 23:00
Vatikán/Martinik. Papež František zaslal videoposelství na setkání mládeže ze souostroví Malých Antil pořádané tamější biskupskou konferencí (AECYA) na Martiniku od 10. do 23. července. Tato část Karibiku zahrnuje 22 ostrovních celků, z nichž 8 je nezávislých států a zbytek podléhá Nizozemsku (6), Francii (4), Velké Británii (3) a USA (1). Malé Antily mají přibližně 2 miliony obyvatel.

Papež František nečekaně oddával ve vatikánském kostelíku

17. Červenec 2018 - 23:00
Vatikán. Snoubenci sice již dříve Svatého otce požádali o jeho účast, avšak do poslední chvíle nevěděli, zda mu v ní nezabrání úřední povinnosti. O to větší tak bylo překvapení rodičů, příbuzných a dalších hostů, kterým budoucí manželé o možném papežově příchodu raději neřekli.

Nový prefekt ujišťuje o dalším vysílání Rádia Vatikán do Afriky

17. Červenec 2018 - 23:00
Vatikán/Adis Abeba. Nedávno jmenovaný prefekt Úřadu pro komunikaci, Paolo Ruffini, napsal Regionální biskupské konferenci frankofonní východní Afriky (AMECEA – Eritrea, Etiopie, Keňa, Malawi, Súdán, Jižní Súdán, Tanzánie, Uganda a Zambie) zasedající v etiopském hlavním městě dopis, ve kterém ujišťuje „nejenom o pokračování, ale posílení vzájemné spolupráce“.

Papež: Sport není pouze zábava, nýbrž především nástroj k utváření kultury setkávání

17. Červenec 2018 - 23:00
Vatikán/Brazílie. Papež František zaslal prostřednictvím státního sekretáře, kard. Parolina, poselství na seminář o sportovní tematice, který koncem srpna organizuje v Riu de Janeiro nadace Getulia Vargase spolu s Mezinárodní fotbalovou federací (FIFA) a Mezinárodním centrem sportovních studií.

Papež: Žádný křesťan nehlásá evangelium sám od sebe

16. Červenec 2018 - 23:00
Vatikán. Na Svatopetrském náměstí se dnes před polednem sešlo asi 10 tisíc lidí, aby si vyslechli pravidelnou promluvu Petrova nástupce před mariánskou modlitbou Anděl Páně. Papež František komentoval evangelium z patnácté neděle liturgického mezidobí (srov. Mk 6,7-13) popisující, jak Ježíš rozesílá Dvanáctero učedníků hlásat Boží království.

Kardinál Parolin: První světová válka rozložila mezinárodní řád, který nebyl ničím nahrazen

15. Červenec 2018 - 23:00
Gorizia. „Válka je porážkou pro všechny,“ – konstatoval státní sekretář Svatého stolce u příležitosti letošního 100. výročí ukončení První světové války. Ve své včerejší (13.7.) přednášce ve furlánské Gorizii podal panoramatický pohled na dějiny církve v bolestném období války zvané světová z let 1914-1918.

Každý sport má svého světce

14. Červenec 2018 - 23:00
Itálie. Zatímco se zejména mužská část populace připravuje na nedělní fotbalové klání, je dobré si připomenout, že sport, stejně jako každá jiná lidská činnost, má své svaté ochránce a patrony. Počínaje tím hlavním, který se přimlouvá za sport jako celek a jímž je sv. Kryštof.

Pohřební obřady kardinála Taurana

13. Červenec 2018 - 23:00

Vatikán. Za přítomnosti papeže Františka proběhly dnes před polednem ve Vatikánské bazilice pohřební obřady kardinála Jean-Louis Taurana. Pohřební liturgii předsedal děkan kardinálského kolegia, kardinál Angelo Sodano.

Kněžské bratrstvo sv. Pia X. zvolilo nového generálního představeného

13. Červenec 2018 - 23:00

Švýcarsko. Don Davide Pagliarani, sedmačtyřicetiletý kněz italské národnosti, povede příštích 12 let Kněžské bratrstvo sv. Pia X. Následovníci arcibiskupa Lefébvra jej včera (11. července) zvolili do svého čela na své IV. generální kapitule ve švýcarském Ecône.

Beatifikační proces Alda Mora byl svěřen dominikánům

13. Červenec 2018 - 23:00

Řím. “Před nedávnem jsem byl jmenován postulátorem beatifikačního procesu a v této chvíli čekám na přijetí mého jmenování římským vikariátem, aby bylo možné zahájit diecézní šetření,” říká otec Gianni Festa OP.  Proč byla kauza svěřena právě dominikánům? Aldo Moro již od studentských let patřil k dominikánským terciářům v Bari.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer