Katolická církev v ČR

Syndikovat obsah
cirkev.cz - aktuality
Aktualizace: 47 min 1 sek zpět

Víkend budiž pochválen

21. Červenec 2017 - 16:00
Víkend je tu, tak není důvod nepokračovat v našem putování za církevní historií a současností. Ve třetím díle se podíváme na akce, které stojí za pozornost právě v těchto dnech.

Ve Venezuele se dnes lidé postí za spravedlnost a mír

21. Červenec 2017 - 14:45
Po nedělním referendu ve Venezuele, v němž hlasovalo 98% účastníků proti návrhům prezidenta Nicoláse Madura, propuklo v zemi další násilí. Na několik hodin byl zajat i kardinál Urosa Savino. Vatikánský kardinál Pietro Parolin vyzval příslušné autority, aby naslouchaly obyvatelům. Místní biskupská konference vyhlásila na dnešek den modliteb a postu.

Čtyři kněží se zotavují z pádu v Alpách

21. Červenec 2017 - 13:30
Tři slovenští a jeden polský kněz se zotavují z pádu v Alpách. V masivu Mont Blancu se v úterý zřítili z padesátimetrové výšky. Duchovní děkují za modlitby.

Ještě na chvíli v letní Ostravsko-opavské diecézi

20. Červenec 2017 - 17:30
Na severu Moravy a Slezska to letos v létě vypadá, že zde lenošení nejspíš prohlásili za něco nepatřičného. Takže když jsme se v prvním dílu našeho seriálu snažili ukázat, že odpočinek ducha i těla je možný v kombinaci s duchovními prožitky a naše putování jsme zakončili ve Zlatých Horách, zjevně v tomto poznávání můžeme směle pokračovat. Sjedeme či sejdeme sice do údolí a nížiny, ale to nevadí.

Začal soud s obviněnými v kauze zpronevěry v nadaci nemocnice Bambino Gesù

20. Červenec 2017 - 17:00
První stání v procesu s dvěma bývalými úředníky nadace dětské nemocnice Bambino Gesù začalo toto úterý. Obžalovaní jsou obvinění ze pronevěry finančních prostředků nadace. Nemocnice je vlastněná Vatikánem a představuje největší evropské pediatrické výzkumné centrum.

Papeže Františka sleduje na Twitteru již 35 milionů lidí

20. Červenec 2017 - 15:00
Papeže Františka sleduje na Twitteru již 35 milionů lidí. Podle serveru Twiplomacy je papež na této sociální síti nejsledovanějsím světovým lídrem.

Přes 500 dětí v řezenské škole zažilo násilí

20. Červenec 2017 - 13:45
Přes 500 dětí zakusilo v letech 1945-1992 v řezenské škole a sboru Regensburger Domspatzen fyzické nebo psychické násilí. 67 dětí pak zažilo násilí se sexuálním pozadím. V závěrečné zprávě to uvádí právník Ulrich Weber, kterého požádala tamější diecéze o prošetření případu.

Domácí hospicová péče Charity funguje spolehlivě a bez doplatků už přes 20 let

20. Červenec 2017 - 13:37
V uplynulých dnech se česká veřejnost z médií dovídala informace o špatně nastavených podmínkách financování hospicové péče poskytované v domácím prostředí a o nemožnosti doprovázet umírajícího pacienta po dobu více než 30 dní. K této důležité otázce lidského života se dnes vyjádřila Charita ČR, která je římskokatolickou církví zřízena jako služba milosrdné lásky lidem v různých obtížných životních situacích.

Organizace Církev v nouzi bude pomáhat křesťanským rodinám v Sýrii

19. Červenec 2017 - 17:00
Katolická charitativní organizace Církev v nouzi (Kirche in Not) oznámila, že plánuje 32 projektů s cílem pomoci tisícům křesťanských rodin v Sýrii. Projekty jsou zaměřené na distribuci potravinové pomoci, podporu vzdělávání a asistenční pomoc rodinám.

Sekretářem Kongregace pro nauku víry se stal kněz blízký Špidlíkovi

19. Červenec 2017 - 14:30
Sekretářem Kongregace pro nauku víry se stal Mons. Giacomo Morandi, dosavadní zástupce sekretáře instituce. Kněz, kterého jmenoval v úterý papež František, měl blízko k českému kardinálu Tomáši Špidlíkovi.

Ozbrojenci unesli dva kněze v Kongu

18. Červenec 2017 - 17:00
Neznámí ozbrojenci unesli dva katolické kněze ve východní části Demokratické republiky Kongo. K únosu došlo v oblasti, kde poslední dva roky probíhají krvavé střety. Ve svém prohlášení to uvedla to Národní biskupská konference Konga.

I léto je čas, kdy má církev co nabídnout

18. Červenec 2017 - 16:45
Letní období láká lidi k dovoleným, děti si užívají prázdnin a duchovní život má v tomto čase některá svá specifika. Jak si dopřát duchovní i tělesný odpočinek? Lze to spojit dohromady? Myslíme si, že ano. Máme k tomu několik rad a tipů.

Kardinál Sandri: Nesmíme mlčet o konfliktu na Ukrajině

18. Červenec 2017 - 15:15
Láska k pravdě nám brání, abychom přijali ticho, které se rozhostilo okolo konfliktu na Ukrajině a kolem utrpení desetitisíců lidí. V charkovské katedrále to prohlásil prefekt Kongregace pro východní církve kardinál Leonardo Sandri. Církevní představitel v pondělí ukončil návštěvu Ukrajiny, kam přišel jménem papeže Františka podpořit místní věřící.

Papež pozdravil Světové dělnické křesťanské hnutí

18. Červenec 2017 - 15:00
Papež František zaslal poselství na mezinárodní setkání Světového dělnického křesťanského hnutí, které se koná ve španělské Avile při příležitosti padesátiletého výročí jeho založení.

Laici a rodiny mají nové stránky

17. Červenec 2017 - 14:45
Vatikánské Dikasterium pro laiky, rodiny a život představilo nové webové stránky. Ty mají sloužit jako místo vzájemného setkávání a naslouchání. Minulý týden také instituce představila své nové logo.

Pozdrav Benedikta XVI. u příležitosti pohřbu kardinála Meisnera

17. Červenec 2017 - 13:30
Zveřejňujeme pozdrav emeritního papeže Benedikta XVI. napsaný u příležitosti pohřbu kardinála Joachima Meisnera. Text četl během obřadů prefekt papežského domu arcibiskup Georg Gänswein.

V Kolíně nad Rýnem byl pochován kardinál Joachim Meisner

17. Červenec 2017 - 13:30
V kolínské katedrále byl v sobotu pochován kardinál Joachim Meisner, který zemřel 5. července ve věku 83 let. Pontifikální requiem sloužil místní arcibiskup kardinál Rainer Maria Woelki, homilii pronesl maďarský kardinál Péter Erdö, kterého pojilo se zesnulým dlouholeté přátelství. Při bohoslužbě zazněl i pozdrav papeže Františka a emeritního papeže Benedikta XVI.

Přímé přenosy bohoslužeb od 17. do 23. července 2017

17. Červenec 2017 - 12:57
Všem těm, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím televize nebo rozhlasu, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných v následujících dnech. V Televizi Noe, na Radiu Proglas a Českém rozhlasu.

Konference evropských církví: Prioritou je budování míru, nikoliv militarizace EU

14. Červenec 2017 - 15:00
Konference evropských církví vyzvala představitele EU, aby posílili roli unie jako aktéra usilujícího o mír a smíření a vyhnuli se navyšování rozpočtu na vojenské aktivity. Evropské církve zveřejnily prohlášení, ve kterém vyjádřili opozici vůči politice, která bude transformovat EU ve vojenskou alianci.

Unesený indický kněz je stále naživu, říká jemenský ministr zahraničí

14. Červenec 2017 - 15:00
Jemenský ministr zahraničí ujistil indickou vládu, že unesený indický kněz Tom Uzhunnalil je stále naživu a pokračuje úsilí o jeho propuštění. Salesiánský kněz byl unesen v březnu loňského roku poté, co pravděpodobně islamističtí teroristé napadli dům pro seniory v Adenu, kde působil jako kaplan. Útočníci pak zastřelili 16 lidí, včetně 4 řádových sester.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer