Katolická církev v ČR

Syndikovat obsah
cirkev.cz - aktuality
Aktualizace: 54 min 9 sek zpět

Modlitba a mše za oběti střelby v Ostravě

10. Prosinec 2019 - 14:45
ČBK vyzývá k modlitbám za oběti tragické události z dnešního rána ve Fakultní nemocnici v Ostravě a jejich rodiny.

Nikdo nesmí na ulici umrznout. V Praze byla otevřena nová noclehárna pro lidi bez domova.

10. Prosinec 2019 - 13:45
V Praze žijí bez domova čtyři tisíce lidí. Přespávají na ubytovnách, na gauči u přátel, ale také venku v parcích a opuštěných objektech. Když se ochladí, vyhledávají noclehárny. Jejich kapacita ale v zimních měsících nestačí. Aby lidé venku neumrzli, otevřela na začátku prosince Arcidiecézní charita Praha spolu s Armádou spásy krizovou noclehárnu v Praze-Michli. Bude fungovat až do konce března.

Justitia et Pax Europa: Domorodé národy jsou živou výzvou k naději

10. Prosinec 2019 - 12:00
Prohlášení Justitia et Pax Europa (Spravedlnost a mír) u příležitosti Dne lidských práv, 10. prosince 2019. Text přinášíme v plném překladu.

Naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc prosinec 2019

10. Prosinec 2019 - 9:00
Modleme se za to, abychom lépe chápali odezvu mladých lidí na podněty, které církev před ně klade.

Papež jmenoval kardinála Tagleho prefektem Kongregace pro evangelizaci národů

9. Prosinec 2019 - 13:00
Tiskové středisko Svatého stolce včera oznámilo jmenování nového prefekta Kongregace pro evangelizaci národů, latinsky tradičně nazývané propaganda fide, jakož i výměny velmistra rytířského řádu strážců svatého hrobu jeruzalémského.

Přímé přenosy bohoslužeb od 9. do 15. prosince 2019

9. Prosinec 2019 - 8:00
Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe, Radiu Proglas a Českém rozhlasu.

Konference o mládeži 2019: Mluvme jazykem současnosti

6. Prosinec 2019 - 18:00
Tématem 23. konference o mládeži byla digitální evangelizace, která se uskutečnila ve dnech 5. – 6. prosince v Češkovicích na Blanensku. Účastníci debatovali o možnostech, inspiracích a představách evangelizačního působení v digitálním prostoru v ČR.

Abeceda křesťanské víry - 7. díl E - Evangelium

6. Prosinec 2019 - 15:00
Sedmým písmenem v abecedě je „E“, jako evangelium. Evangelium doslova znamená „dobrá zpráva“. A co je tedy ta dobrá zpráva? Více v zamyšlení generálního sekretáře ČBK P. Stanislava Přibyla ze série krátkých videí Abeceda křesťanské víry.

Kardinál Michael Czerny: Téma migrace je pro mne osobní, prožili jsme to jako rodina

6. Prosinec 2019 - 9:00
Papež František jmenoval v říjnu třináct nových kardinálů. Jedním z nich byl i brněnský rodák Michael Czerny, jehož rodina po roce 1948 emigrovala do Kanady, kde on posléze vstoupil k jezuitům. Od roku 2016 působí ve Vatikánu v Sekci pro migranty a uprchlíky Dikasteria pro integrální lidský rozvoj. Při příležitosti synody o Amazonii jsme požádali kardinála Czerného o rozhovor, který nyní přinášíme v českém překladu.

Betlémské světlo 2019

6. Prosinec 2019 - 8:45
Letošní cesta skautů pro Betlémské světlo do Vídně se uskuteční v sobotu 14. prosince 2019. V neděli 15. prosince 2019 v 9.00 hodin při mši v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně na Petrově předají skauti světlo z Betléma do rukou brněnského diecézního biskupa Vojtěcha Cikrleho.

Film o biskupovi Vojtaššákovi v italské režii: Okysličení unavené víry Západu

4. Prosinec 2019 - 14:00
Vojtaššák, dny barbarů - tak byl nazván nový dokumentárně-hraný film o spišském biskupovi Jánovi Vojtaššákovi. Snímek v režii italské autorské dvojice Alberta Di Giglia a Luigiho Beneschiho přiblížil publiku vatikánské filmotéky dramatické kapitoly pronásledování církve v Československu. “Je to svědectví okysličující stagnující a unavenou víru nás, obyvatel Západu,” říká Di Giglio.

Zemřel biskup Ján Eugen Kočiš

4. Prosinec 2019 - 11:30
Dnes v nočních hodinách zemřel Mons. Ján Eugen Kočiš, emeritní pomocný biskup řeckokatolického Pražského apoštolského exarchátu a abrittský titulární biskup. Zemřel v Domě sv. Kosmy a Damiána v Prešově v 69. roku kněžství a přesně den po 52. výročí tajného biskupského svěcení, které přijal v Brně 3. prosince 1967. Byl druhým nejstarším žijícím biskupem byzantské tradice na světě.

Stanovisko České společnosti hospicové péče k eutanázii

4. Prosinec 2019 - 9:00
Valná hromada České společnosti hospicové péče konaná dne 25. 11. 2019 přijala níže uvedené stanovisko jako reakci na záměr poslankyně V. Procházkové legalizovat eutanázii. Přinášíme jej v plném znění.

Katolický týdeník: Česko-slovenské díky za svobodu

4. Prosinec 2019 - 8:15
Připomenout podíl křesťanů na porážce komunistického režimu a společně poděkovat Bohu za třicet let svobody. Ve Štrasburku se kvůli tomu v minulém týdnu sešli společně Češi a Slováci: politici, duchovní, studenti a další hosté.

Měřítkem společnosti je úroveň její péče o nejslabší občany

3. Prosinec 2019 - 16:30
V dubnu letošního roku jsme se dověděli od Asociace poskytovatelů sociálních služeb a Svazu měst a obcí, že na sociální pracovníky, terénní pečovatelské služby a na provoz domovů pro seniory chybí více než dvě miliardy korun. Kde pramení současná kritická situace v tomto nesmírně důležitém společenském segmentu? A jak takovým situacím předcházet?

Jak hospodaří katolická církev? Nejvíc peněz polykají opravy kostelů a dalších památek.

3. Prosinec 2019 - 11:06
Církve v České republice hospodaří samostatně již šestým rokem. V roce 2018 diecéze římskokatolické církve bilancovaly úspěšné i méně úspěšné projekty a bojovaly s hospodářským poklesem. Velkou část energie i financí spotřeboval i boj se suchem a kůrovcem v církevních lesích. I přes dílčí neúspěchy je výsledek hospodaření zhruba stejný jako v předchozím roce. Veškerý zisk jde stále do společensky prospěšných aktivit včetně oprav církevních staveb. Na tyto aktivity vynaložily diecéze v roce 2018 více než 1,5 mld. korun, což je o 200 mil. víc než výše roční splátky náhrady.

Koruna sv. Anežky umístěna v bazilice sv. Petra

2. Prosinec 2019 - 17:30
U příležitosti České národní pouti v Římě byl papeži Františkovi během generální audience dne 13.11.2019 slavnostně předán dar českých poutníků - socha Koruna sv. Anežky z dílny akademického sochaře Daniela Trubače spojený s finančním darem ve výši 1,2 mil. Kč pro chudé a potřebné.

Stanovisko KTF UK, TF JU a CMTF UP k eutanazii

2. Prosinec 2019 - 13:45
Děkani katolických teologických fakult v České republice, prof. PhLic. Vojtěch Novotný, Th.D (Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy), doc. ThDr. Rudolf Svoboda, Th.D., (Teologická fakulta Jihočeské univerzity) a prof. Ing. Mgr. et Mgr. Peter Tavel, Ph.D. (Cyrilometodějská teologická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci) vydali společné stanovisko k záměru přípravy zákona o asistované sebevraždě a aktivní dobrovolné eutanazii.

Rozprava k Laudato Si: Ochrana přírody není volnočasová aktivita, je to povinnost všech katolíků

2. Prosinec 2019 - 13:00
Panelová diskuse nad papežskou encyklikou Laudato Si se minulý týden konala na pražském arcibiskupství. Nad encyklikou, ve které papež František kritizuje konzumismus a nezodpovědný rozvoj, se zamýšleli P. Marek Orko Vácha, bývalý ministr životního prostředí Ladislav Miko a vedoucí Sekce lesní správy Arcibiskupství pražského Milan Mochán. V detailu článku je audio záznam debaty.

Přímé přenosy bohoslužeb od 2. do 8. prosince 2019

2. Prosinec 2019 - 8:00
Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer