Katolická církev v ČR

Syndikovat obsah
Aktualizace: 1 rok 10 týdnů zpět

Madonu z Veveří si prohlédnou první návštěvníci

12. Březen 2016 - 8:31
Ve středu 16. března v 10.00 hodin se po deseti dnech opět otevře Diecézní muzeum v Brně. Stálou expozici Vita Christi – Život Kristův obohatil deskový gotický obraz Madona z Veveří.

Refugium přichází s další knihou o rodině

11. Březen 2016 - 11:09
Nakladatelství Refugium Velehrad-Roma připravilo na pulty knihkupců novinku jezuitského teologa Pavla Ambroze s názvem: Rodina – světlo v temnotě světa a podtitulem: Eschatologická východiska k četbě současné diskuze o manželství.  

Mládež zamíří o víkendu na BISCUP 2016 do Českého Těšína

11. Březen 2016 - 10:28
Do Českého Těšína zamíří o víkendu mládež z celé ostravsko-opavské diecéze na setkání s biskupem Františkem Václavem Lobkowiczem. Část účastníků využije možnost příjezdu již v pátek 11. března, hlavní část programu začíná v sobotu 12. v 9.00 hodin. Organizátoři z Diecézního centra mládeže očekávají příjezd až 600 účastníků z jedenácti děkanátů.

Ocenění je pro T. Halíka hlavně závazkem do budoucna

10. Březen 2016 - 14:24
Oxfordská univerzita rozhodla o udělení čestného doktorátu deseti osobnostem, mezi nimiž je i český kněz, teolog a filosof Tomáš Halík. Slavnostní promoce proběhem v Oxfordu 22. června 2016. Co mu nejvíce pomohlo k získání nejvyššího akademického ocenění? Jaké jsou jeho aktuální plány?

O čem píše KT 11/2016

9. Březen 2016 - 15:56
Čemu se věnuje nový Katolický týdeník? Reflektuje podpis dohody o vydání části církevního majetku na Pražském hradě, sledoval akci 24 hodin pro Pána či se tematicky věnuje životu na venkově. Nechybí ani zhodnocení voleb na Slovensku či rozhovor s novodvorským opatem Samuelem.

V Roce milosrdenství vychází nový text o svátosti smíření

9. Březen 2016 - 12:31
Podle papeže Františka se má ve Svatém roce milosrdenství dostat svátost smíření do centra pozornosti. V ní člověk hmatatelně zakouší Boží milosrdenství. Kongregace pro bohoslužbu a svátosti vydala článek Znovu objevit obřady pokání, který nyní vychází v češtině. 

Z EHP fondů bude v Kroměříži restaurováno více obrazů

9. Březen 2016 - 12:30
V kroměřížském Arcibiskupském zámku pokračuje projekt, jehož cílem je obnova a zachování vybraných obrazů a nábytku z vybavení této bývalé biskupské rezidence. Úspory v dosavadním průběhu nyní umožnily záběr projektu rozšířit##. Restaurováno tak může být dalších deset obrazů a prodlouží se i seznam předmětů pořizovaných pro ochranu a uchování sbírek.

Za zapůjčeného Tiziana dorazí do Olomouce El Greco

9. Březen 2016 - 10:00
El Grekův obraz Klanění pastýřů bude v červnu součástí oslav desátého výročí otevření Arcidiecézního muzea Olomouc, které je součástí Muzea umění. Dílo světoznámého španělského manýristy do Olomouce zapůjčí věhlasné Metropolitní muzeum v New Yorku výměnou za zápůjčku Tizianova obrazu Apollón a Marsyas ze sbírek olomouckého arcibiskupství.## Výměna je dalším dokladem vynikající spolupráce arcibiskupství a Muzea umění Olomouc, které pečuje o církevní sbírky soustředěné v kroměřížském zámku.

Katol. církev a Svaz: Před soudy preferujeme jednání a dohodu

8. Březen 2016 - 17:23
Budeme se snažit o zlepšení vzájemné spolupráce a efektivní výměnu zkušeností. Shodli se na tom zástupci České biskupské konference (ČBK) a Svazu měst a obcí ČR (SMO). V kontextu s tzv. církevními restitucemi se sešli na společném jednání v Praze.

Dominikáni spustili nový web o 800leté historii řádu

8. Březen 2016 - 16:18
Životopis svatého Dominika i s bohatým obrazovým doprovodem, videa o dominikánských místech, katalog světců řádu nebo další významné osobnosti. To vše je možné nově nalézt na webu mapujícím 800 let dominikánského řádu, který byl spuštěn 7. března 2016.

Změny v Komisi biskupských konferencí zemí EU

8. Březen 2016 - 14:30
Evropští biskupové sdružení v Komisi biskupských konferencí zemí EU (COMECE) zvolili uplynulý pátek (4. března 2016) dva nové místopředsedy a generálního sekretáře.

Papež podepíše 15. března dekret pro svatořečení Matky Terezy

8. Březen 2016 - 12:40
V úterý 15. března 2016 podepíše papež František dekret pro kanonizaci Agnesë Gonxhe Bojaxhiuové, známé jako Matka Tereza. V tentýž den také oznámí datum jejího svatořečení.

Literární anketa Dobrá kniha roku 2015 má své výsledky

8. Březen 2016 - 11:19
V aktuálním čísle KT (10/2016) najdete mimo obvyklého obsahu i něco navíc: výsledky literární ankety Katolického týdeníku Dobrá kniha roku 2015. Tentokráte uspěl Martin C. Putna s knihou Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity; stal se tak vítězem 18. ročníku ##tohoto obsáhlého připomenutí a zhodnocení vydavatelské aktivity za uplynulý rok.

Katecheté se sešli nad aktuálními otázkami dnešní doby

7. Březen 2016 - 18:02
Od 1. do 4. března 2016 proběhlo na Maltě setkání národních delegátů pro katechezi. Hovořilo se o aktuálních výzvách v oblasti katechetické problematiky, plynoucích například z uprchlické vlny, rozmachu digitálních technologií či probíhajícího Svatého roku milosrdenství.

Papež František zahájil duchovní cvičení

7. Březen 2016 - 14:52
V neděli večer zahájil papež František společně s členy římské kurie exercicie, které potrvají do pátku 11. března. Stejně jako v uplynulých letech probíhají duchovní cvičení mimo Řím.

Madona z Veveří se vrátila na Moravu

7. Březen 2016 - 14:14
Dnes po 13. hodině byla desková gotická malba Madona z Veveří ve speciálním voze s policejním doprovodem dopravena do brněnského Diecézního muzea.  Dalších  24 hodin zůstane obraz uložen v přepravní bedně, aby mohla proběhnout aklimatizace v novém prostředí. Veřejnosti bude obraz přístupný od 16. března.  

Papež k útoku na Misionářky Lásky: To jsou mučednice dneška

7. Březen 2016 - 11:30
Papež František vyjádřil svůj zármutek ze smrti Misionářek Lásky a jejich svěřenců v Jemenu. Řekl, že čtyři sestry, které odmítly odejít ze svého působiště a zůstaly v tomto islámském státě jako poslední misionářky, jsou novodobé mučednice.

Přímé přenosy bohoslužeb od 7. do 13. března 2016

7. Březen 2016 - 10:00
Všem těm, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím televize nebo rozhlasu, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných v následujících dnech přímým přenosem v Televizi Noe, Radiu Proglas a Českém rozhlasu.

Dohoda o církevních objektech na Hradě byla podepsána

4. Březen 2016 - 16:04
Zástupci Metropolitní kapituly, Kapituly Všech svatých a Náboženské matice podepsali spolu se zástupci Správy Pražského hradu 4. března 2016 dohodu o řešení tzv. restitučních nároků církve na Pražském hradě. Církev se vzdává oprávněného nároku na sedm budov. Vydán bude pouze kostel Všech svatých, Nové probošství a Jiřský klášter.

Církevní představitelé oceňují film Spotlight

4. Březen 2016 - 10:00
Církevní představitelé oceňují film Spotlight i jeho poselství, komentoval snímek člen papežské Komise pro ochranu nezletilých a poradce německé vlády P. Hans Zollner. Dvouhodinový film zachycující rozkrývání zločinů sexuálního zneužívání duchovními v americkém Bostonu byl vybrán za nejlepší film při 88. udílení cen Oscar americké filmové akademie.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer