Katolická církev v ČR

Syndikovat obsah
cirkev.cz - aktuality
Aktualizace: 20 min 7 sek zpět

Požehnané Velikonoce!

20. Duben 2019 - 21:45
BREAKING NEWS: Kristus byl vzkříšen, opravdu byl vzkříšen! Resurrexit Christus! Χριστός ἀνέστη!

Dětí pokřtěných ve školním věku je v ČR nejvíc za posledních 10 let

20. Duben 2019 - 12:45
V roce 2018 bylo v katolické církvi v České republice pokřtěno téměř 21.000 osob, což je téměř o 300 lidí víc než v roce předchozím. 77 % ze všech pokřtěných jsou děti ve věku do 1 roku. Počet pokřtěných novorozenců je dlouhodobě stabilní, překvapivě však roste počet dětí pokřtěných ve věku 7-14 let. V roce 2018 byl jejich počet (757) nejvyšší od roku 2007.

Velikonoční zamyšlení kardinála Dominika Duky

19. Duben 2019 - 9:30
"Velikonoce nazýváme největšími křesťanskými svátky. Přesto ale často prohrávají s Vánoci, svátky oslavy narození dítěte a zároveň příchodu Krista. Velikonoce jsou ale svátky, které nás nutí k zamyšlení, jak se vyrovnat se smrtí Krista a naší smrtelností vůbec", zamýšlí ve svém velikonočním poselství kardinál Dominik Duka.

Programové tipy Radia Proglas na 17. týden 2019

19. Duben 2019 - 9:00
V týdnu od 22. dubna se na Proglasu můžete těšit například na rozhovor s moderátorem ČT Jiřím Václavkem, premiérový seriál Slepé uličky teologie nebo Folklorní okénko věnované VUS Ondráš.

Papež František se vydá mezi vězně ve Velletri

18. Duben 2019 - 8:00
Již po páté se papež František vydá celebrovat mši svatou Večeře Páně do nápravného zařízení. Ježíšovo gesto mytí nohou zopakuje ve věznici ve Velletri, v městečku jižně od Říma v oblasti zvané Castelli Romani, podle výstavných římských vil, které si v kopcích nad Římem stavěli zámožní obyvatelé Městě od antických dob.

Papež František: Velikonoce jsou zkouškou modlitby Páně

17. Duben 2019 - 15:00
Před začátkem velikonočního Tridua se papež František ve své katechezi během středeční generální audience zaměřil na Velikonoce jako zkoušku modlitby Otčenáš. Zdůraznil tři okamžiky Ježíšovy modlitby během Svého utrpení: oslavovat svým životem Boha, ve zkouškách se svěřovat Otci a v setkání s Ním nacházet odpuštění a odvahu odpouštět. Na závěr pozdravu francouzským poutníkům vyjádřil Svatý otec svoji blízkost městu Paříži a celému francouzskému lidu.

Katolický týdeník: Radost Velké noci zrozená z bolesti

16. Duben 2019 - 17:00
Prožíváme Svatý týden, živou připomínku Kristova umučení a vzkříšení.

Sbírka pro pařížské arcibiskupství na obnovu katedrály Notre-Dame

16. Duben 2019 - 15:00
Ničivý požár, který včera zachvátil pařížskou katedrálu Notre-Dame, způsobil nejen nevyčíslitelné kulturní, umělecké a civilizační ztráty, ale byl tak vážně poničen jeden ze symbolů křesťanské víry francouzského lidu i celého západního křesťanství. Česká biskupská konference se proto rozhodla vyhlásit sbírku jako gesto pomoci francouzské katolické církvi.

Francie: Požár zdevastoval velkou část katedrály Notre-Dame

16. Duben 2019 - 13:00
V pondělí 15. dubna v podvečer vypukl mohutný požár v pařížské katedrále Notre-Dame, která je symbolem křesťanství ve Francii. Zpráva šokovala celý svět, svoji účast a solidaritu vyjádřili představitelé jak občanského tak i církevního života. Francouzský prezident Macron řekl doslova, že hoří část francouzské historie. Papež František zaslal do Francie své poselství a svoji účast vyjadřuje i česká církev.

Čína: Věřící protestují proti únosu kněze

15. Duben 2019 - 12:00
Věřící ve městě Xuanhua v provincii Hebei v severozápadní Číně od rána protestují před vchodem do budovy místní samosprávy a požadují návrat kněze Paula Zhanga Guangjuna, který byl včera unesen agenty bezpečnostních složek. Kromě toho byl další kněz násilím vyhnán ze svého kostela a jiný kostel byl zničen.

Přímé přenosy bohoslužeb od 15. do 22. dubna 2019

15. Duben 2019 - 7:30
Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe, Radiu Proglas, České televizi a Českém rozhlasu.

Svatý týden: Od Květné neděle až po Zmrtvýchvstání Páně

12. Duben 2019 - 15:45
Velikonoce jsou pro křesťany vrcholem celého církevního roku. Ve velikonočním triduu (třídenní) oslavuje církev největší tajemství našeho vykoupení, slaví památku Ježíše ukřižovaného, pohřbeného a vzkříšeného. Nabízíme představení jednotlivých dnů Svatého týdne, který začíná Květnou nedělí a končí nedělí Zmrtvýchvstání Páně.

Programové tipy Radia Proglas na 16. týden 2019

12. Duben 2019 - 12:00
V týdnu 15. dubna na Proglasu zachytíte například premiérové Čtení na pokračování z knihy Dotkni se ran nebo záznam postního duchovního folklórního koncertu Hudba pravdy.

Benedikt XVI. k sexuálnímu zneužívání v církvi

11. Duben 2019 - 21:15
Dnes (11.4. 2019) byl ve Vatikánu publikován text Benedikta XVI., který reaguje na summit předsedů biskupských konferencí o ochraně nezletilých. Joseph Ratzinger byl již za pontifikátu Jana Pavla II. jako prefekt Kongregace pro nauku víry a později na Petrově stolci iniciátorem rozhodnější aplikace morálních principů a předpisů kanonického práva na případy sexuálních deliktů, spáchaných členy duchovenstva.

Zástupci církve i státu uctili ve Vídni památku Rudolfa Jana

11. Duben 2019 - 13:15
Modlitbou a položením kytic k rakvi kardinála Rudolfa Jana si v úterý 9. dubna 2019 arcibiskup Jan Graubner, ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz a představitelé veřejného života připomněli letošní výročí – dvě století od zvolení habsburského prince do čela olomoucké arcidiecéze.

Předsedové biskupských konferencí obdrží návrh apoštolské konstituce o římské kurii

11. Duben 2019 - 12:00
Tiskový mluvčí Svatého stolce Alessandro Gisotti včera informoval o právě ukončeném XXIX. jednání Rady kardinálů, které v těchto dnech proběhlo ve Vatikánu (8. - 10.4.) za účasti Svatého otce, státního sekretáře, kardinála Parolina, a pětice zástupců různých kontinentů (kardinálové Maradiaga, Marx, O´Malley, Bertello a Gracias).

Katolický týdeník: O dluhových pastech

11. Duben 2019 - 9:00
Ačkoli ekonomika už roky stále roste, zhruba každý desátý člověk starší 15 let se potýká s exekucí. Od června vstoupí v účinnost nový zákon, který pomůže se dluhů časem zbavit. Skončí tím problémy?

Papež František: Největším nebezpečím pro křesťana je pýcha

10. Duben 2019 - 13:15
Papež František se v dnešní katechezi při generální audienci zaměřil na další prosbu modlitby Otčenáš: odpusť nám naše viny. Upozornil, že největším nebezpečím pro křesťana je pýcha, neboť všichni jsme Božími dlužníky a dokážeme odpouštět, protože nám bylo odpuštěno.

Svatý týden: Kde všude se můžete potkat s našimi biskupy

10. Duben 2019 - 10:00
Květnou nedělí začíná Svatý týden, který vyvrcholí Velikonočním triduem a slavností Zmrtvýchvstání Páně. Přinášíme program oslav v římskokatolických diecézích, kde se můžete setkat s našimi biskupy.

Zítra začínají ve Vatikánu duchovní cvičení pro jihosúdánské vůdce

9. Duben 2019 - 15:00
Ve dnech 10. a 11. dubna se uskuteční v Domě sv. Marty ve Vatikánu duchovní cvičení pro nejvyšší civilní a duchovní autority Jižního Súdánu. S tímto odvážným návrhem, který má podpořit ukončení krvavé války v Jižním Súdánu a posílit mírový proces v celém regionu, přišel anglikánský arcibiskup Canterbury Justin Welby a papež ho podpořil. Projev Svatého otce je naplánován na čtvrtek odpoledne.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer