Katolická církev v ČR

Syndikovat obsah
cirkev.cz - aktuality
Aktualizace: 23 min zpět

Pražská teologická fakulta hledá tajemníka

23. Únor 2018 - 16:45
Děkan Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze prof. PhLic. Vojtěch Novotný, Th.D. vypisuje výběrové řízení na pozici tajemníka fakulty.

Dva mladí lidé z ČR pomohou ve Vatikánu promýšlet budoucí spolupráci s jejich vrstevníky

23. Únor 2018 - 15:15
Papež František svolal na říjen 2018 řádné shromáždění biskupské synody, které se bude zabývat tématem „Mladí lidé, víra a rozlišování povolání“. Tomuto shromáždění předchází setkání více než 300 mladých lidí z 5 kontinentů celého světa ve věku 16 – 29 let, kteří se sejdou v březnu 2018 v Římě a budou se podílet na přípravě podzimní synody; zastoupení zde má i Česká republika. Již jsme informovali o účasti delegáta evropských řeholníků, kterým je člen oblátské rodiny Oto Medvec, tak si nyní představme i zástupkyni vyslanou ČBK.

Koloseum v rudé barvě připomene pronásledování křesťanů

23. Únor 2018 - 14:00
V sobotu 24. února se římské Koloseum zahalí do červeného světla, aby svou barvou připomnělo krev mučedníků naší doby, kteří po celém světě kvůli svému vyznání snášejí pronásledování, násilí, chudobu a hlad.

Programové tipy Radia Proglas na 9. týden 2018

23. Únor 2018 - 10:00
V týdnu od 26. 2. do 4. 3. 2018 zachytíte na vlnách Proglasu například nový vzdělávací cyklus Dobrá smrt zaměřený na vyrovnání se s nevyléčitelnou diagnózou nebo pořad věnovaný ekologické iniciativě Czech Zero Waste.

Papež si zve na pomoc mladé lidi z celého světa, bude mezi nimi i řeholník z plzeňské diecéze

22. Únor 2018 - 16:59
Přes 300 mladých lidí z celého světa se v březnu (19.–24.3. 2018) sejde na pre-synodním setkání ve Vatikánu, které má být přípravou na generální shromáždění biskupské synody věnované mladým lidem, víře a rozlišování povolání. Zástupcem mladých řeholníků za celou Evropu byl vybrán oblát Oto Medvec z Plzně. Českou republiku pak na samotné říjnové synodě bude zastupovat plzeňský biskup Tomáš Holub.

Nadace Jana Pavla II. pro Sahel plánuje další rozvojové projekty

22. Únor 2018 - 16:00
V Dakaru se v těchto dnech koná pravidelné výroční setkání rady ředitelů Nadace Jana Pavla II. pro Sahel, na kterém se plánuje finanční podpora rozvojových projektů pro letošní rok. Projekty se budou týkat zajištění pitné vody a zdrojů obnovitelné energie v devíti zemích v oblasti Sahelu na jižním okraji Sahary.

Vychází přepracované české vydání encykliky Laudato si´

22. Únor 2018 - 12:15
Nakladatelství Paulínky přichází před jarem s druhým, přepracovaným, českým vydáním papežské encykliky Laudato si´, která se zaměřuje na potřebnost péče o společný domov.

Arcibiskupský zámek i Podzámecká zahrada v Kroměříži projdou rekonstrukcí za čtvrt miliardy

22. Únor 2018 - 11:00
Oprava zámecké střechy, obnova vodního systému v Podzámecké zahradě nebo zpřístupnění Mlýnské brány jsou některé z částí projektu, který v Arcibiskupském zámku a zahradách v Kroměříži zahajuje olomoucké arcibiskupství společně s Národním památkovým ústavem a Muzeem umění Olomouc. Náklady projektu, který bude probíhat do roku 2022, jsou vyčísleny na 246,3 milionu korun, převážnou část přitom zajistí dotace Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).

Papež František na exerciciích: Kdo žízní, ať přistoupí

21. Únor 2018 - 18:37
Na začátku postní doby se odebral papež František spolu s kněžími, biskupy a kardinály z římské kurie na duchovní cvičení, které se konají tradičně v městečku Ariccia poblíž Říma. Exercitátorem je portugalský kněz a básník José Tolentino de Mendonça, rektor Katolické univerzity v Lisabonu a konzultor Papežské rady pro kulturu. Meditace duchovních cvičení se týkají tématu „Chvála žízně“.

Vatikán přivítal návrh globální dohody o migraci

21. Únor 2018 - 16:00
Stálý pozorovatel Svatého stolce při OSN arcibiskup Ivan Jurkovič přivítal návrh globální dohody o migraci (Global Compact for Migration), která představuje první mezivládní dohodu zabývající se všemi aspekty migrace. Jurkovič vyzval, aby dohoda obsahovala odkaz na duchovní dimenzi člověka jako jedno ze základních lidských práv migrantů.

Vycházejí Bachovy chorály pro chrámové sbory

21. Únor 2018 - 15:15
Katedrální vzdělávací středisko liturgické hudby a zpěvu v Olomouci vydává Výběr z chorálové tvorby Johanna Sebastiana Bacha. Jde o cenné obohacení repertoáru chrámových sborů.

Katolický týdeník: Odešel Jaroslav Med

21. Únor 2018 - 13:00
Na Popeleční středu zemřel ve věku 85 let literární historik a dlouholetý předseda redakční řady Perspektiv Jaroslav Med.

Veritatis Gaudium: Přehled církevních univerzit a fakult

21. Únor 2018 - 11:00
V souvislosti s nedávným vydáním nové apoštolské konstituce Veritatis Gaudimu přinášíme článek se zajímavým přehledem církevních institucí, které tvoří vysokoškolský systém Svatého stolce. Přehled je součástí zmíněného dokumentu.

Setkání projektových manažerů diecézí

21. Únor 2018 - 10:15
8. února 2018 se už po deváté uskutečnilo setkání diecézních projektových manažerů. Kromě sdílení dobré praxe a výměny zkušeností bylo hlavním tématem možnost obrany proti krácení dotace.

Papež František: Ať se příprav synody účastní mladí lidé

20. Únor 2018 - 11:00
V neděli před modlitbou Anděl Páně vyzval papež František mladé lidi z celého světa, aby se zúčastnili přípravného setkání před nadcházející synodou o mladých lidech, víře a povolání. Vyzval je také, aby se do přípravných prací zapojili prostřednictvím sociálních médií.

Přímé přenosy bohoslužeb od 19. do 25. února 2018

19. Únor 2018 - 9:15
Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím televize nebo rozhlasu, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných v následujících dnech přímým přenosem. V Televizi Noe a na Radiu Proglas.

Programové tipy Radia Proglas na 8. týden roku 2018

17. Únor 2018 - 14:00
V týdnu od 19. do 25. února 2018 si můžete například poslechnout magazín Kafemlýnek věnovaný správnému psychomotorickému vývoji dětí nebo vzpomínkový pořad na literárního kritika Jaroslava Meda.

Pamatujme na oběti středeční střelby na Floridě

16. Únor 2018 - 15:00
Předseda ČBK kardinál Dominik Duka OP zasílá kondolenci americkému velvyslanci v ČR Stephenu B. Kingovi jako reakci na útok ve střední škole na Floridě (Parkland, 14. února 2018). Zároveň vyzval věřící v diecézích k přímluvné modlitbě za oběti při nedělních bohoslužbách; její text zveřejňujeme.

Přihlásit ke studiu na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy se můžete do konce února

16. Únor 2018 - 14:15
Do konce února 2018 se můžete přihlásit ke studiu na pražské katolické teologické fakultě (KTF UK), která zájemcům nabízí vzdělání v oblasti katolické teologie, aplikované etiky, dějin umění a evropské kultury. Je možno vybírat mezi denní či dálkovou formou studia.

Papež vyzval věřící na Popeleční středu: Zastav se! Pohleď! Vrať se!

16. Únor 2018 - 14:00
Podle starobylé tradice slavil papež František Popeleční středu na jednom ze sedmi vrcholků Říma – Aventinu. Věřící se nejdříve shromáždili v benediktýnském kostele sv. Anselma a odtud pokračovali v kajícím procesí do dominikánské baziliky sv. Sabiny, kde byla sloužena mše svatá. Ve své promluvě papež František shrnul své poselství na počátku postní doby do tří slov: Zastav se! Pohleď! Vrať se!

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer