Katolická církev v ČR

Syndikovat obsah
cirkev.cz - aktuality
Aktualizace: 49 min 19 sek zpět

Papež navštívil Camerino: Bůh uzdravuje naši raněnou paměť

8 hodin 49 min zpět
Římský biskup se v neděli vydal na pastorační návštěvu do 200 kilometrů vzdáleného italského městečka Camerino, postiženého před třemi roky zemětřesením, jehož následky jsou dosud patrné. Ze 381 kostelů diecéze Camerino je 345 kostelů v havarijním stavu, včetně katedrály, kterou papež mohl navštívil jen s přílbou na hlavě. I samotné hlavní náměstí bylo obyvatelům zpřístupněno pouze výjimečně kvůli dnešní papežské bohoslužbě.

Papež s ropnými magnáty o klimatu: Rozhodněte se pro dobro!

9 hodin 49 min zpět
Klimatická krize vyžaduje rozhodnou akci, a to nyní a zde. Církvi plně záleží na tom, aby dostála své roli, řekl papež František vrcholným manažerům ropných a plynařských společností, které již podruhé do Vatikánu pozval Úřad pro službu integrálnímu lidskému rozvoji ve spolupráci s univerzitou Notre Dame - Mendoza College of Business ze Spojených států amerických.

Přímé přenosy bohoslužeb od 17. do 23. června 2019

12 hodin 49 min zpět
Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe, Radiu Proglas a Českém rozhlasu.

Papež František předal vatikánským diplomatům Desatero nuncia

14. Červen 2019 - 17:00
Od středy 13. června se koná ve Vatikánu setkání apoštolských nunciů, které každé tři roky svolává papež František. Letos se sjelo celkem 103 vatikánských diplomatů, zastupujících papeže u většiny států světa. Ve čtvrtek 14. června se pak setkali se Svatým otcem, který jim předal „Desatero nuncia“. Chcete-li lépe pochopit poslání papežova zástupce, kterým je v naší zemi od loňského roku Charles Daniel Balvo, čtěte dále.

Programové tipy Radia Proglas na 25. týden 2019

14. Červen 2019 - 16:45
V týdnu od 17. června naladíte na Proglasu například finále soutěže Hrdina Barvínku nebo pořad olomouckého studia o významu známkování ve škole.

Boží tipy na prázdniny aneb už víte, kam na dovolenou?

14. Červen 2019 - 11:00
Čas prázdnin a dovolených je již za dveřmi a možná přemýšlíte, kam ve chvílích odpočinku vyrazit. Vybízí nás k němu i sám Ježíš, který svým učedníkům řekl: „Pojďte sami stranou na pusté místo a trochu si odpočiňte!“ (Mk 6,31) Jak tedy s volným časem naložit a spojit příjemné třeba s poznáním něčeho nového? Přinášíme několik tipů napříč celou republikou...

V katedrále Notre Dame se bude v sobotu slavit první mše

14. Červen 2019 - 10:00
V pařížské katedrále Notre Dame v sobotu věřící poprvé od dubnového požáru oslaví mši svatou. Liturgie pro malou skupinu lidí se bude slavit v boční kapli a uskuteční se u příležitosti zasvěcení chrámu, které připadá na 16. června. Předsedat jí bude pařížský arcibiskup Michel Aupetit. Na prostranství před katedrálou bude možné uctít sochu Panny Marie. Jde o to, aby se tady lidé opět mohli modlit, říká rektor katedrály.

Papež František: Chudým se upírá i jejich chudoba

14. Červen 2019 - 9:00
„Naděje ubohých nezajde navždy“ (Žl 19,9) – tento verš z devatenáctého žalmu se stal titulem letošního papežského poselství ke Světovému dni chudých, který letos připadne na 17. listopad. Církev bude tento den, který papež František vyhlásil v závěru Roku milosrdenství, slavit již podruhé, a sice o neděli předcházející slavnosti Ježíše Krista Krále.

Patriarcha Sako: Papežovo odhodlání přijet do Iráku nadchlo křesťany i muslimy

13. Červen 2019 - 11:00
Návštěva papeže Františka otevře brány nové mentalitě pokoje, reaguje kardinál Louis Raphaël Sako na záměr Svatého otce vydat se na apoštolskou cestu do Iráku. „Všichni, s nimiž jsme se setkali, křesťané i muslimové, projevili nesmírnou radost,“ dodává chaldejský patriarcha.

Papež František: DNA křesťanského společenství tvoří jednota a osvobození se od sebe

13. Červen 2019 - 10:00
V pravidelné středeční audienci se papež František vrátil k novému cyklu katechezí věnovaných šíření evangelia v počátcích dějin církve podle knihy Skutky apoštolů. Doplnění sboru Dvanácti, které se uskuteční díky společnému rozlišování, klade důraz na to, že společenství vítězí nad rozdělením, izolací a je prvním svědectvím, které apoštolové nabízejí. Během pozdravu polským poutníkům Svatý otec znovu připomněl, že lidský život musí být chráněn ve všech svých fázích, tj. již od mateřského lůna až do stáří.

Církev v Hongkongu podpořila protesty proti změně extradičního zákona

13. Červen 2019 - 9:00
Církev v Hongkongu podpořila protest proti novele zákona o extradici do kontinentální Číny. Milion lidí manifestovalo před dvěma dny v ulicích Hongkongu proti změnám zákona, které by umožnily vydávat nepohodlné občany do rukou pekingského režimu. Hongkongská diecéze dnes vybídla vládu k pozastavení novelizace zákona, dokud nebudou vysvětleny s ním spojené obavy.

Polsko má nového blahoslaveného, stal se jím patron kostelníků

11. Červen 2019 - 15:45
V sobotu 8. června byl v polském Krakově blahořečen litevský řeholní bratr řádu sv. Augustina, Michał Giedrojć, který žil v 15. století. Jednalo se o tzv. ekvipolentní formu blahořečení na základě starobylosti kultu, která nevyžaduje zvláštní deklarování zázraku jako při novodobých kandidátech blahořečení. Dekret o hrdinských ctnostech a kultu trvajícím „od nepaměti“ schválil papež František 7. listopadu 2018.

Katolický týdeník: Během Letnic vstoupili do křesťanské dospělosti

11. Červen 2019 - 13:00
Svátost křesťanské dospělosti neboli biřmování přijali při nedělní slavnosti Seslání Ducha Svatého v uplynulých dnech především mladí lidé po celé republice.

Naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc červen 2019

11. Červen 2019 - 11:15
Abychom v plnosti otevřeli svá srdce Duchu Svatému proudícímu z Kristova Srdce.

Papež František chce v příštím roce navštívit Irák

11. Červen 2019 - 11:00
Svatý otec včera přijal na audienci zástupce Sdružení děl na pomoc východním církvím (ROACO), kteří se v Římě sešli na svém 92. plenárním zasedání. Během setkání uvedl, že má v úmyslu v příštím roce vyrazit na apoštolskou cestu do Iráku. Byla by to vůbec první návštěva papeže v této zemi.

Medaile sv. Vojtěcha - zapojí se i studenti církevních škol

11. Červen 2019 - 11:00
Studenti dvou pražských církevních gymnázií se setkají s protagonisty změn roku 1989. K setkání dojde u příležitosti udělení Mezinárodní ceny svatého Vojtěcha za mír, svobodu a spolupráci v Evropě Peteru Zajacovi.

Zástupci COMECE se setkali s papežem Františkem

10. Červen 2019 - 15:55
Podle směrnice Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE) se vedení této instituce setkává jednou ročně s papežem Františkem. Letošní setkání proběhlo 6. června ve Vatikánu a mělo zvláštní význam, jelikož se konalo bezprostředně po volbách do Evropského parlamentu a také po výzvě Svatého otce k modlitbě za Evropu. Setkání se zúčastnil i královéhradecký biskup Jan Vokál, který je místopředsedou COMECE.

Vatikán o teoriích, které považují gender za důležitější než pohlaví

10. Červen 2019 - 15:30
„Demokratický stát nemůže redukovat výchovně-vzdělávací osnovy na nějaké uniformní myšlení (pensée unique) zvláště, jde-li o oblast tak delikátní, týkající se zásadní koncepce lidské přirozenosti a přirozeného práva rodičů na svobodnou výchovu a vzdělání podle lidské důstojnosti“ – říká dnes zveřejněný vatikánský dokument věnovaný otázce genderu na výchovně-vzdělávacím poli.

Novým generálním vikářem plzeňské diecéze bude P. Jakub Holík

10. Červen 2019 - 14:15
P. Krzysztofa Dędka ve funkci generálního vikáře Diecéze plzeňské vystřídá od 1. září 2019 P. Jakub Holík, farář baziliky sv. Prokopa v Třebíči.

Papež František: Duch svatý proudí z útrob milosrdenství Vzkříšeného Ježíše

10. Červen 2019 - 10:00
V předvečer slavnosti Letnic sloužil římský biskup na Svatopetrském náměstí liturgii vigilie slavnosti Seslání Ducha svatého za účasti asi 40 tisíc lidí. Bohoslužba byla určena především obyvatelům Říma, ale účastnili se jí také členové katolické charismatické obnovy z celého světa, kteří se dopoledne setkali se Svatým otcem.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer