Katolická církev v ČR

Syndikovat obsah
cirkev.cz - aktuality
Aktualizace: 39 min 32 sek zpět

Papež František: Pokud druhého urážíš a nenávidíš, je to vražda

17. Říjen 2018 - 17:00
V dnešní pravidelné audienci se papež František ještě jednou vrátil k pátému přikázání „Nezabiješ“ a zaměřil se na jeho hlubší význam, uvedený v Matoušově evangeliu. Již samotný hněv, urážka, pohrdání druhými či lhostejnost vůči nim jsou jistou formou zabití. Pravá láska je ta, která dokáže druhým odpustit a přijmout i ty, kteří nám ublížili.

Jižní Súdán: Biskupové mají obavy o mladé lidi vyrůstající za války

17. Říjen 2018 - 15:00
Předseda Súdánské biskupské konference Barani Eduardo Hiiboro Kussala vyjádřil během probíhající Synody o mladých lidech obavy o osud o generaci mladých lidí, kteří vyrůstají během občanské války v Jižním Súdánu. Jedním z hlavních cílů katolické církve v zemi je nyní především podpora vzdělávání a překonávání válečných traumat.

Katolický týdeník: Sekty deformují pohled na svět

17. Říjen 2018 - 10:55
Slovo „sekty“ se z veřejného prostoru v posledních letech téměř vytratilo a zdá se, že ty, které by byly pro člověka nebezpečné, jsou méně aktivní. Ostražitost je však přesto na místě.

Poselství papeže Františka k Světovému dni výživy

16. Říjen 2018 - 17:15
Dnes si připomínáme Světový den výživy, jehož cílem je propagace aktivit směřující k vymýcení hladu ve světě. Papež František při této příležitosti adresoval své poselství Organizaci pro výživu a zemědělství (Food and Agriculture Organization – FAO), která se tomuto tématu v rámci OSN věnuje. Svatý otec zdůraznil, že navzdory technologickému pokroku stále hladoví miliony lidí po celém světě.

Za mír se musíme modlit neustále, říká papež František

16. Říjen 2018 - 12:00
V těchto dnech se koná v italské Bologni konference nazvaná „Mosty míru“, kterou organizuje komunita Sant'Egidio. Svoje poselství zaslal účastníkům i papež František. Zdůraznil v něm, že před zlem nesmíme nikdy ustupovat.

Programové tipy Radia Proglas na 42. týden 2018

16. Říjen 2018 - 11:07
V týdnu od 16. do 21. října naladíte na Proglasu týdeník Vítejte, senioři! věnovaný žonglování, zbojnické Folklórní okénko.

Papež František: Svatí nás učí žít lásku k Bohu naplno

15. Říjen 2018 - 17:30
V neděli 14. října svatořečil papež František na zaplněném náměstí sv. Petra sedm nových služebníků církve: papeže Pavla VI., salvadorského arcibiskupa Óscara Romera, italské diecézní kněze Francesca Spinelliho a Vincenza Romana, řeholní sestry Marii Katharinu Kasperovou z Německa a Nazarii Ignaziu od svaté Terezie od Ježíše ze Španělska a italského laika Nunzia Sulprizia. Ve své homilii papež vyzdvihl, že všichni tito svatí dokázali, byť v různém kontextu, naplno realizovat Boží pozvání a jsou tak pro nás velkým příkladem.

Církve v ČR: Osud čínských křesťanů u nás nám není lhostejný

15. Říjen 2018 - 16:15
Nedělní odpoledne (15. října 2018) využila asi pětistovka zájemců k účasti na modlitebním setkání podporujícím sedmdesát čínských křesťanů, kteří v ČR žádají o azyl. Akci na Václavském náměstí v Praze svolala Ekumenická rada církví a Česká biskupská konference.

Přímé přenosy bohoslužeb od 15. do 21. října 2018

15. Říjen 2018 - 10:00
Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem. V Televizi Noe, Radiu Proglas a Českém rozhlasu.

Řím očekává 70 000 poutníků

13. Říjen 2018 - 15:00
Již tuto neděli 14. října bude v Římě papežem Františkem svatořečeno sedm služebníků církve. Na tuto velkou událost se chystá 70 000 poutníků, jen 5 000 jich přijelo ze středoamerického Salvadoru, aby byli přitom, když jejich arcibiskup Oscar Romero bude zapsán do seznamu svatých. Spolu s ním bude svatořečen také papež Pavel VI., dva italští diecézní kněží: Francesco Spinelli a Vincenzo Romano, dvě řeholnice: Němka Marie Katherina Kasperová a Španělka Nazaria Ignazia od Sv. Terezie od Ježíše a Ital Nunzio Sulprizio, který zemřel jako mladý a je patronem mládeže. 

Rozhovor s Tomášem Holubem: Církev musí dát mladým důvěru

12. Říjen 2018 - 19:30
Českou republiku na Synodě o mladých lidech zastupuje biskup Tomáš Holub. V rozhovoru jsme mu položili otázky k průběhu synody, diskutovaným tématům či atmosféře jednání.

Ženské řády v ČR mají nové vedení

11. Říjen 2018 - 15:45
Řády a řeholní společenství sdružené v Konferenci vyšších představených ženských řeholí mají od středy nové vedení. V čele této zastřešující organizace stanula sestra Krista Chládková, generální představená České kongregace sester dominikánek a dosavadní členka předsednictva Konference.

Dominik Duka k cause svatováclavského kázání P. Piťhy

11. Říjen 2018 - 15:30
Pražský arcibiskup a předseda ČBK Dominik Duka OP vydal prohlášení ve věci kázání Petra Piťhy, které zaznělo v rámci letošních svatováclavských oslav v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha dne 28. září 2018.

Chráněná dílna Dívčí katolické školy Praha se rozšiřuje

11. Říjen 2018 - 14:01
Pro zdravotně a mentálně handicapované absolventky Dívčí katolická střední škola v Praze již několik let provozuje školní chráněnou dílnu Inspirace. Následující televizní reportáž (viz níže) ilustruje naši snahu o zdvojnásobení kapacity jedné z mála chráněných dílen v ČR zaměřených pro ženy a dívky. Snažíme se nejen vzdělávat, sociálně a duchovně doprovázet, ale rovněž zaměstnávat. Děkujeme za pomoc a držení palců!

Papež František: Bůh miluje každý život, neopovrhujte jím

11. Říjen 2018 - 12:30
Středeční (10. října 2018) audience papeže Františka byla zaměřena na otázku celistvosti a hodnotou života každého jedince. Na co Svatý otec klade zvláštní důraz? Zjišťovali jsme přímo na místě.

Papež František jmenoval P. Jana Balíka konzultantem Úřadu pro laiky, rodinu a život

10. Říjen 2018 - 12:00
Papež František v sobotu jmenoval členy a konzultanty vatikánského Úřadu pro laiky, rodinu a život. Mezi 26 konzultanty nominoval také P. Jana Balíka, jednoho z tvůrců pastorace mládeže v České republice.

Noví světci: Pavel VI.

10. Říjen 2018 - 11:00
Jeden papež, jeden arcibiskup, dva diecézní kněží, dvě řeholnice a jeden laik, tito všichni budou již tuto neděli 14. října 2018 během probíhající Synody o mladých lidech papežem Františkem pozvednuti ke slávě oltáře. Giovanni Battista Montini, papež Pavel VI., je tím nejznámějším, kterého vám představíme již dnes. Se životy dalších kandidátů svatořečení vás seznámíme v dalších článcích.

Český misál v iPhonech? Již to jde

9. Říjen 2018 - 7:30
Známá aplikace Misál, která se již dobře zabydlela v tuzemských mobilech, je od podzimu roku 2018 dostupná i pro majitele iPhonů, které pracují s operačním systémem iOS.

Koncertní cesta sboru Datio z Oder do Říma a Vatikánu

8. Říjen 2018 - 17:15
Ve dnech 25. 9. – 1.10. 2018 se školní sbor Datio ze Střední pedagogické školy a Střední zdravotnické školy svaté Anežky České vydal na další ze svých krásných koncertních cest, tentokrát do Říma a Vatikánu. Sbor přijal čestné pozvání pana velvyslance ČR ve Vatikánu a otce vícerektora římské koleje Nepomucenum. Ve čtvrtek 27.9. se konal koncert v bazilice sv. Marcellina a Pietra, v den svátku svatého Václava sbor Datio svým zpěvem doprovázel mši svatou u oltáře sv. Václava v bazilice sv. Petra. Na svých cestách navštívil nejen Řím a Vatikán, ale také Assisi a Orvieto.

Přímé přenosy bohoslužeb od 8. do 14. října 2018

8. Říjen 2018 - 10:00
Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem. V Televizi Noe a na Radiu Proglas.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer