Katolická církev v ČR

Syndikovat obsah
cirkev.cz - aktuality
Aktualizace: 1 hodina 14 min zpět

Biskupové jsou vyzváni, aby se před únorovým summitem setkali s obětmi zneužívání

4 hodiny 44 min zpět
V únoru 2019 proběhne ve Vatikánu setkání předsedů biskupských konferencí, kteří se budou společně s papežem Františkem zamýšlet nad prevencí pohlavního zneužívání duchovními a ochraně dětí. Dnes byla zveřejněna tři hlavní témata summitu a účastníci byli dopisem vyzváni, aby se před tímto setkáním setkali s oběťmi zneužívání.

Vatikán zveřejnil poselství papeže Františka k 52. Světovému dni míru

5 hodin 14 min zpět
Politika se může stát vynikajícím projevem milosrdné lásky a sloužit míru, pokud respektuje a podporuje lidská práva, buduje občanství a podporuje mladé lidi – píše papež František v dnes zveřejněném poselství k 52. Světovému dni míru, který se slaví první den nového roku. Oficiální překlad připravujeme.

Programové tipy Radia Proglas na 51. týden 2018

17. Prosinec 2018 - 15:19
V týdnu 17. do 23. prosince uslyšíte na vlnách Proglasu například Adventní posezení s Magadalenou Múčkovou a Zdeňkem Gurským nebo rozhovor s P. Pavlem Gáborem z Vatikánské observatoře v arizonském Tucsonu.

Pákistán: Dva křesťané odsouzeni k smrti kvůli údajnému rouhačství

17. Prosinec 2018 - 14:00
Pákistánský soud vynesl uplynulý týden rozsudek smrti nad dvěma tamějšími křesťany kvůli nařčení z údajného rouhačství. Oba bratři Qaisar a Amoon Ayub jsou ve vězení už od roku 2015. Uvedla to křesťanská charitativní organizace Centre for Legal Aid, Assistance and Settlement (CLAAS).

Papež František: Skoncujme s šílenstvím konzumismu

17. Prosinec 2018 - 9:00
Papež František adresoval poselství účastníkům madridského setkání nazvaného Voda, zemědělství, výživa – budujme zítřek. Jeho organizátorem jsou akademické a církevní instituce za účasti agentury OSN pro výživu a zemědělství FAO se sídlem v Římě.

Přímé přenosy bohoslužeb od 17. do 23. prosince 2018

17. Prosinec 2018 - 8:30
Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem. V Televizi Noe, na Radiu Proglas a Českém rozhlasu.

Papež František připomenul dvousté jubileum vánoční písně Tichá noc

14. Prosinec 2018 - 14:00
Píseň Tichá noc je můj oblíbený vánoční zpěv, svěřil se papež František na okraj středeční generální audience skupině rakouských poslanců, kteří jej vyhledali v souvislosti s dvoustým výročím vzniku jedné z nejznámějších vánočních melodií.

Projev velvyslance USA při ekumenické modlitbě za G. Bushe

14. Prosinec 2018 - 12:00
V úterý 11. prosince 2018 se v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha uskutečnila ekumenická modlitba za zesnulého amerického prezidenta George H. W. Bushe, které se zúčastnil i velvyslanec USA v ČR Stephen B. King.

V červnu vstoupí v platnost nový zákon o reorganizaci Vatikánu

13. Prosinec 2018 - 15:30
V červnu 2019 vstoupí v platnost nová legislativa, která celkově reorganizuje vládu Městského státu Vatikán. Účelem je zlepšit církevní služby, aby byly více zaměřené na poslání římského biskupa ve světě.

Papež František navštíví v květnu Bulharsko a Makedonii

13. Prosinec 2018 - 13:00
Dnes vydal ředitel Tiskového střediska Svatého stolce Greg Burke prohlášení, že papež František přijal pozvání nejvyšších autorit republik a katolické církve a ve dnech od 5. do 7. května 2019 uskuteční apoštolskou cestu do Bulharska a Makedonie. 

Papež vyjádřil soustrast nad útoky ve Štrasburku a v Campinasu

13. Prosinec 2018 - 11:00
Papež František rozhodně odsoudil úterní atentát na štrasburském vánočním trhu a vyjádřil hlubokou bolest nad dramatickým útokem v katedrále brazilské arcidiecéze Campinas, kde rovněž v úterý 11. prosince muž s psychickými problémy zastřelil během mše svaté pět věřících a poté si sám vzal život před hlavním oltářem.

Katolický týdeník: Je to, co vlastníme, vážně „naše“?

13. Prosinec 2018 - 11:00
Jsme v pokušení zesvětšťovat advent i Vánoce a trávit je konzumně. Na druhou stranu vidíme bídu i v naší zemi – pracující za minimální mzdu nebo oběti exekucí. „Nerodí se stromek, ale Ježíš Kristus,“ zdůraznil papež František v homilii při mši v Domě sv. Marty po první neděli adventní.

Paulínky u nás působí již 25 let

13. Prosinec 2018 - 10:00
8. prosince 2018, o slavnosti Neposkvrněného početí Panny Marie, oslavily sestry z kongregace Dcer sv. Pavla (paulínky) 25 let svého působení v České republice.

Program apoštolské cesty papeže Františka do Spojených arabských emirátů

12. Prosinec 2018 - 17:00
Dnes zveřejnilo Tiskové středisko Svatého stolce program apoštolské cesty papeže Františka do Spojených arabských emirátů, která se uskuteční ve dnech od 3. do 5. února 2019. Hlavními body návštěvy bude mezináboženské setkání, oficiální návštěva u korunního prince, setkání ve velké mešitě šajcha Zajda a mše svatá v Abú Zabí.

Papež František: Modleme se s důvěrou

12. Prosinec 2018 - 15:45
Při dnešní audienci pokračoval papež František v cyklu katechezí věnovaných modlitbě Otče náš. Tématem dnešního zamyšlení byla „Modlitba s důvěrou“. Na příkladu slepého Bartimaia papež ukázal, jak je důležité mít víru a s důvěrou volat k Pánu.

Královéhradecká diecéze má nového generálního vikáře

12. Prosinec 2018 - 14:00
Mons. Jan Vokál, biskup královéhradecký, jmenoval dnes, s účinností ke dni slavnosti Matky Boží 1. ledna 2019, novým generálním vikářem královéhradecké diecéze P. Mgr. Jana Paseku, současného biskupského vikáře pro pastoraci. Zároveň se P. Jan Paseka stane moderátorem diecézní kurie a dočasně ještě povede referát pro pastoraci.

Českobudějovická diecéze obdarovala po vzoru sv. Mikuláše potřebné i papeže Františka

12. Prosinec 2018 - 13:30
Po svátku sv. Mikuláše, patrona českobudějovické diecéze, obdaroval diecézní biskup Vlastimil Kročil spolu se zástupci regionu papeže Františka. V rámci adventní generální audience mu dnes předali perníky pro potřebné a pivo z požehnané várky. Dále se Svatý otec seznámil s životním příběhem paní Marie Jarošové, obyvatelky Domova sv. Františka ve Veselí nad Lužnicí, a stal se také prvním držitelem pamětní medaile města České Budějovice vydané k příležitosti oslav 100 let od založení Československa.

Konkurzní řízení na místo ředitele/ky v Opavě

12. Prosinec 2018 - 13:15
Bailiva Čechy, Morava a Slezsko - familiáři Německého řádu, vyhlašuje konkurzní řízení na funkci ředitele/ředitelky Církevní konzervatoře Německého řádu, Beethovenova 1, 746 01 Opava. Přihlášky s uvedenými doklady včetně příloh v uzavřené obálce doplněné heslem „NEOTVÍRAT“ musí být doručeny do 15. 2. 2019.

Církve a náboženské společnosti k další snaze o prosazení restitučního zdanění

12. Prosinec 2018 - 10:00
Česká biskupská konference (ČBK), Ekumenická rada církví (ERC) a Federace židovských obcí (FŽO) vydávají prohlášení ke čtvrteční snaze o prosazení zdanění tzv. církevních restitucí na půdě Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Text výzvy poslancům a veřejnosti zveřejňujeme v plném znění.

Celostátní literární soutěž církevních škol

12. Prosinec 2018 - 9:30
Střední pedagogická škola a Střední zdravotnická škola svaté Anežky České a Základní škola svaté Zdislavy Kopřivnice vyhlašují k příležitosti blížícího se 30. výročí sametové revoluce celostátní literární soutěž církevních škol „Kolik tváří má svoboda?“

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer