Katolická církev v ČR

Syndikovat obsah
cirkev.cz - aktuality
Aktualizace: 7 min 38 sek zpět

Ekumenická rada církví v ČR má nové předsednictvo

22. Listopad 2017 - 17:06
21. listopadu 2017 se v Praze sešlo 14. valné shromáždění Ekumenické rady církví v České republice (ERC), které si zvolilo vedení této zastřešující organizace. Předsedou ERC se stal synodní senior Českobratrské církve evangelické Daniel Ženatý, prvním místopředsedou superintendent Evangelické církve metodistické Petr Procházka, druhým místopředsedou pak superintendent Evangelické církve augsburského vyznání v ČR Marián Čop a náhradníkem předsednictva Petr Raus, 1. místopředseda Rady Církve bratrské.

Zemřela zakladatelka České maltézské pomoci Daisy Waldsteinová – Wartenbergová

22. Listopad 2017 - 16:00
Pánem Bohem byla dnes v noci povolána na věčnost Paní, Čestná a devoční Dáma Velkokříž Suverénního řádu Maltézských rytířů, Ctihodná sestra Zdislava laického Řádu sv. Dominika, Daisy - Margareta - Waldsteinová – Wartenbergová roz. Tettzeliová.

Papež František zaslal videoposelství do Barmy a Bangladéše

22. Listopad 2017 - 14:00
Svatý otec zaslal videoposelství s pozdravy a požehnáním do Barmy a Bangladéše, které navštíví příští týden v rámci své apoštolské cesty. V Barmě bude pobývat od 27. do 30. listopadu, v Bangladéši pak od 30. listopadu do 2. prosince. Obě poselství se dostanou ke svým divákům prostřednictvím tamějších sdělovacích prostředků.

Využijte stipendium a studujte v Německu

22. Listopad 2017 - 11:00
Německá katolická stipendijní organizace Katholischer Akademischer Ausländer-Dienst e.V. (KAAD) nabízí mladým křesťanským akademikům z ČR studium v Německu.

Benediktinské arciopatství v Praze-Břevnově má 61. opata

21. Listopad 2017 - 16:00
Kapitula Benediktinského arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty v Praze-Břevnově dne 21. listopadu 2017, za předsednictví P. Edmunda Wagenhofera, praesese Slovanské benediktinské kongregace sv. Vojtěcha, zvolila 61. opata břevnovského kláštera. Stal se jím dosavadní převor-administrátor opatství P. Petr Prokop Siostrzonek.

Papež přijal nositele Ratzingerovy ceny

21. Listopad 2017 - 13:00
Papež František přijal v sobotu tři nositele Ratzingerovy ceny, kteří byli oceněni v tomto roce. Cenu obdrželi katolický teolog Karl-Heinz Menke z bonnské univerzity, protestantský teolog Theodor Dieter z Institutu pro ekumenický výzkum ze Štrasburku a pravoslavný hudební skladatel Arvo Pärt. Cenu uděluje Vatikánská nadace Josepha Ratzingera – Benedikta XVI. za vědecký přínos v oblasti biblické exegeze, patristiky nebo fundamentální teologie.

Na sochy pro Velehrad poslali lidé už čtvrt milionu

20. Listopad 2017 - 15:00
Veřejná sbírka, kterou pro účely pořízení a osazení nových soch sv. Cyrila a Metoděje v poutním areálu na Velehradě vyhlásilo Arcibiskupství olomoucké, pokračuje. Na kontě se dosud sešlo téměř čtvrt milionu korun.

Papež ke dni chudých: Otevírají nám cestu do nebe

20. Listopad 2017 - 13:00
Za účasti čtyř tisíc chudých lidí sloužil papež František mši ve svatopetrské katedrále při příležitosti Světového dne chudých, který se vůbec poprvé připomínal uplynulou neděli. Svatý otec ho vyhlásil během Svatého roku milosrdenství a pověřil jeho organizací Papežskou radu pro novou evangelizaci. Po skončení mše papež František pozval všechny přítomné na slavnostní oběd do auly Pavla VI.

Přímé přenosy bohoslužeb od 20. do 26. listopadu 2017

20. Listopad 2017 - 9:45
Všem těm, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím televize nebo rozhlasu, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných v následujících dnech přímým přenosem. V Televizi Noe, na Radiu Proglas a Českém rozhlasu.

Vatikán vyzývá k jadernému odzbrojení

16. Listopad 2017 - 15:00
V závěru sympozia o jaderných zbraních, které se uskutečnilo uplynulý víkend ve Vatikánu, vyzval Svatý stolec k úplnému jadernému odzbrojení. Dvoudenní setkání navštívilo jedenáct nositelů Nobelových cen míru, představitelé OSN i NATO a zástupci nadací či nevládních organizací. Se svým projevem na něm vystoupil také papež František.

Představitelé státu a samosprávy ČR ve Vatikánu

15. Listopad 2017 - 18:36
Ve středu 15. listopadu se česká delegace, kterou vedla I. místopředsedkyně Senátu PČR senátorka Miluše Horská, náměstek ministra zahraničních věcí ČR Václav Kolaja, primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová a primátor statutárního města Olomouce Antonín Staněk setkala s papežem Františkem. Přítomen byl též velvyslanec ČR u Svatého stolce Pavel Vošalík a kardinál Dominik Duka OP.

Již podesáté se lidé spojí ke vzpomínce na oběti dopravních nehod

15. Listopad 2017 - 16:30
Světový den obětí dopravních nehod padá na třetí listopadovou neděli. V neděli 19. listopadu se v České republice uskuteční veřejná shromáždění ke vzpomínce na zemřelé.

Katolický týdeník: Potřebovali bychom také sochu Odpovědnosti

15. Listopad 2017 - 16:30
Před několika desítkami let mluvil rakouský lékař a zakladatel logoterapie Viktor Frankl o tom, že je sice hezké, že na východním pobřeží Spojených států vítá příchozí socha Svobody, ale že by bylo potřeba ji na západním pobřeží doplnit sochou Odpovědnosti.

Vychází kniha objasňující smrt Jana Pavla I.

15. Listopad 2017 - 14:45
V Itálii vychází kniha objasňující náhlé úmrtí papeže Jana Pavla I. v roce 1978. Dílo z pera novinářky a vicepostulátorky procesu blahořečení papeže Stefanie Falascové podrobně rekonstruuje poslední chvíle života Albina Lucianiho na základě dokumentů, svědectví a lékařských zpráv. Podle knihy zemřel Luciani přirozeným způsobem na srdeční selhání.

Paul Gallagher: Klimatické dohody jsou jenom začátek

15. Listopad 2017 - 13:00
V těchto dnech se koná v Bonnu klimatická konference, které se účastní i vatikánský ministr zahraničí Paul Gallagher. Ten v jejím průběhu vyzval politické a náboženské představitele, aby společně s občany a se sdruženími spojili síly v ochraně životního prostředí.

Láska nedovoluje žádné alibi. Poselství papeže k 1. dni chudých

15. Listopad 2017 - 13:00
Uveřejňujeme poselství papeže Františka k 1. Světovému dni chudých, který si bude církev připomínat 19. listopadu 2017. Tématem dne je výzva: Nemilujme slovy, ale skutky.

V neděli proběhne první Světový den chudých

15. Listopad 2017 - 13:00
V neděli 19. listopadu si církev připomene první Světový den chudých. Papež v něm i v předcházejících dnech vybízí věřící k setkávání s chudými a ke společné účasti s chudými na mši svaté a u stolu. Chudoba je podle Františka srdcem evangelia. Mottem události je věta: Nemilujme slovy, nýbrž činy.

Zpráva o pronásledování křesťanů 2015-2017

14. Listopad 2017 - 14:00
Pronásledování křesťanů dosáhlo v nejpostiženějších zemích v letech 2015-2017 svého historického vrcholu. Kristovi následovníci jsou nejvíce perzekuovanou skupinou na světě. Přesto se o nich málo hovoří. Západní vlády by proto měly využít svého vlivu a zastat se utlačovaných menšin, zejména křesťanů. Vyplývá to z poslední zprávy Pronásledovaní a zapomenutí, kterou vydala papežská nadace Církev v nouzi.

S. Přibyl: Církevní restituce jsou pro nás uzavřená věc

13. Listopad 2017 - 20:12
Přinášíme tiskové prohlášení ČBK k obnovené politické debatě na téma restitučního zdanění.

V Kroměříži vznikne nová církevní škola, zaměří se na lesnictví a zahradnictví

13. Listopad 2017 - 16:00
O střední odbornou školu s obory zaměřenými na lesnictví, zemědělství a zahradnictví se od příštího školního roku rozroste nabídka církevního školství v regionu střední a východní Moravy. Střední odbornou školu svatého Jana Boska zřizuje v Kroměříži Arcibiskupství olomoucké.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer